3p

Köztudott, hogy a koronavírus-járvány következtében az elmúlt napokban bezártak a színházak, elmaradnak az előadások, fellépések. Kíváncsiak voltunk, hogy a színházaknak van-e elképzelése arról, hogy hogyan, miből fizetik a művészeiket. 

A színészek, színházi dolgozók azok, akik talán a leghamarabb megérzik a járvány miatt kialakult helyzet hatását.

Egy, a budapesti Katona József színházban dolgozó színész szerint még nem kaptak tájékoztatást a hogyan továbbról, hogy kapnak-e fizetést továbbra is, hogy mi lesz a munkaszerződésekkel.

Az Örkény színház gazdasági igazgatója kérdésünkre ezt válaszolta:

„Az előadóművészeti szféra leállása sokakat igazán súlyosan érint. Generációk óta nem volt példa ilyesmire, ezért mindenki most értelmezi a helyzetet. Az Örkény István színházban a munkaviszonyban foglalkoztatottak - jelen állás szerint - kapják az alapfizetésüket, így ők anyagilag kevésbé érzik a megváltozott körülményeket. A megbízási jogviszonyban, darabszerződéssel foglalkoztatott társulati tagjainkat kompenzáljuk, de annak módját- figyelembe véve jogszabályi lehetőségeinket - most dolgozzuk ki.A #nevaltsvisszajegyet mozgalom a szolidaritás szép jele, valóban sokat segíthet az előadóművészeti szférán, de fontos tudni, hogy azokat is nagyra becsüljük, akiknek anyagi okból vissza kell váltania a jegyét. Ennek hatása egyébként még nem látható, mert a jegyvisszaváltás az egészségügyi vészhelyzet feloldásáig szünetel, a közönségszervezés és a jegypénztár zárva tart.”

#neváltsvisszajegyet hastaggel mozgalom indult a Facebook-on, hogy a járványveszély miatt meg nem tartott előadások jegyeit ne váltsák vissza, ezzel segítve az előadóművészeket. Kíváncsiak voltunk, hogy van-e ennek értelme.

Telefonos megkeresésünkre a Ticket Expressz semmilyen információt nem volt hajlandó adni. Azt szerettük volna megtudni, hogy a vissza nem váltott jegyek ára eljut-e a művészekhez.

A Jegymester Kft. úgy informált bennünket, hogy ők viszonteladóként a helyszínekkel állnak szerződésben. Hozzájuk az a kérés érkezett, hogy ne váltsák vissza a jegyeket, mert azok érvényesek lesznek egy későbbi időpontban. Amikor lesznek új dátumok, akkor természetesen lesz mód a jegyek visszaváltására is.

Az állandó szerződéssel nem rendelkező, a koronavírus miatti színház bezárásokkal nehéz helyzetbe került művészeknek nyújt segítséget a most induló Színházi Szolidaritási Alap, melynek alapítói Schell Judit és Kálomista Gábor. Az alap célja, hogy azoknak a művészeknek, akiknek nincs állandó szerződésük kőszínházi vagy egyéb intézménnyel, az elkövetkezendő nehéz időszakra az alap a lehetőségeihez képest támogatást nyújtson. A Thália Színház vezetősége úgy döntött, hogy ezt az alapot 15 millió forinttal támogatja. Várják azon intézmények, magánszemélyek jelentkezését, akik a célokkal egyetértve támogatni kívánják a kezdeményezést.

Pillanatnyilag ez a helyzet. Vannak színházak, ahol alapdöntések már születtek, máshol még tanakodnak.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!