A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) informális csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy hét éve csatlakozott Magyarország megfigyelőként a szervezethez, és azóta a világ nagyon sokat változott, de ezen változások csak még inkább felértékelték az együttműködés jelentőségét a türk államokkal.
Szerinte hazánk sikeres ezen a téren, amit jól mutat hogy a TÁSZ európai központja Budapesten található, amelynek főigazgatója a tagállamok döntése alapján Hendrich Balázs volt isztambuli főkonzul lett.
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Mit profitáltunk a türk szövetségből?
Aláhúzta, hogy a türk államok a mostani turbulens időszakban is meg tudtak erősödni gazdaságilag, az elmúlt években húsz százalékkal növelték a bruttói hazai terméküket (GDP), a TÁSZ tagországai között pedig ötven százalékkal bővült a kereskedelmi forgalom.
„Ebből mi is kivettük a részünket, duplájára növeltük kereskedelmi forgalmunkat a türk államokkal, és a jelentős infrastruktúra-fejlesztések nyomán, amelyek a türk államokban történtek, az Európa és Kína közötti szállítási idő egy héttel csökkenni fog (…) Magyarország kihasználta azt, hogy a türk államok gazdasági növekedése nem torpant meg”
- hangsúlyozta.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Erre példaként említette, hogy Magyarország és Törökország legnagyobb vasútépítő vállalata stratégiai szövetséget kötött egymással, magyar gyógyszeripari cégek rövidesen megkezdhetik Azerbajdzsánban a termelést, jövő héttől új légijárat köti össze Magyarországot Kazahsztánnal, Üzbegisztánban egy ipari park jött létre kifejezetten a magyar vállalatok számára, Kirgizisztánban pedig magyar részvétellel épül vízerőmű.
Türk államok nélkül nem lenne magyar energiaellátás?
Szijjártó Péter ezt követően leszögezte, hogy Magyarország energiaellátása ma nem lenne biztosítható a türk államok nélkül, ez nem politikai, hanem egyszerű fizikai kérdés, minthogy a földgázszállítás döntő része már a Török Áramlat vezetéken keresztül zajlik.
Rámutatott, hogy Azerbajdzsánban kőolaj- és földgázmezőkben szereztek tulajdonrészt magyar cégek, Kazahsztánban a közelmúltban megindult a Mol földgázkitermelése, Üzbegisztánban és Kazahsztánban pedig atomerőmű építéséről döntöttek, és ennek során magyar technológiákat is alkalmazni kívánnak.
„A Türk Államok Szervezete által képviselt térség a világ harmadik legfőbb kőolaj- és földgázforrásává vált, így az, hogy Magyarország jól együttműködik ezekkel az országokkal, az energiaellátás terén óriási jelentőséggel bír”
- vélekedett.
A TÁSZ egy igazi békeszervezet Szijjártó Péter szerint
A miniszter érintette a biztonság kérdését is, és igazi „békeszervezetnek” nevezte a TÁSZ-t, amely a „béke igazi bajnoka”, ugyanis három súlyos fegyveres konfliktus vonatkozásában is ezek az országok rendelkeznek a legjobb eséllyel a rendezés előmozdítására.
Az ukrajnai háborús felek közötti közvetítésért Törökországot méltatta, majd üdvözölte, hogy az azeri-örmény konfliktusban is sikerült megállapodni a békemegállapodás szövegében. Tudatta, hogy a nap folyamán elfogadtak egy nyilatkozatot, amely jó esélyt kínál Afganisztánnak a stabilizálásra, amivel a globális terrorfenyegetés egy nagyon súlyos forrását meg lehetne szüntetni.
„A béke és a világ biztonsága érdekében a türk államok nagyon komoly erőfeszítéseket tettek, sikeres erőfeszítéseket tettek, és Magyarország békepárti politikájával kíván hozzájárulni ehhez”
- tette hozzá.
„A Türk Államok Szervezete minden elemében sikeres szervezet, Magyarország sokat profitált az eddigi együttműködésből. Érdekeltek vagyunk abban Magyarország sikere érdekében, hogy még szorosabbra fűzzük az együttműködést” - összegzett.
Kubanicsbek Ömüralijev, a Türk Államok Szervezetének főtitkára a sajtótájékoztatón elmondta: ez az első alkalom, hogy a TÁSZ az Európai Unió területén tartott csúcstalálkozót.