5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legújabb kutatások azt mutatják, hogy míg a delta inkább a tüdőre fókuszál, addig az omikron a hörgőkre. Ezért is terjed rohamosabban, mint a koronavírus előző mutánsai.

December 13-án Müller Cecília országos tisztfőorvos a köztévén jelentette be, hogy Magyarországon is megjelent a koronavírus legújabb mutánsa, az omikron variáns. Egy házaspárnál regisztrálták a fertőzést, akik az elmúlt időben nem jártak külföldön. Egyiküknél enyhék a tünetek, míg másikuknál súlyosabbak, őt kórházban kezelik. Azóta nem érkezett újabb információ arról, hogy az elmúlt két napban találtak-e újabb omikron-fertőzőtteket, a mai koronavirus.gov.hu-n megjelent statisztikai adatokban sem térnek ki erre.

Mindeközben már laboratóriumi kísérletek igazolják, hogy az omikron körülbelül 70-szer gyorsabban szaporodik, mint az eredeti alfa és delta változat. A hörgőkből, a légcsőből a tüdőbe vezető fő csövekből vett szövetminták épp arra adnak választ, miért terjed minden eddiginél gyorsabban az omikron.

Az omikron inkább a hörgőkre mehet rá. Fotó: Depositphotos
Az omikron inkább a hörgőkre mehet rá. Fotó: Depositphotos

A Hongkongi Egyetem kutatócsoportjának tanulmánya megállapítja, hogy az új variáns 10-szer lassabban nő a tüdőszövetben, ami a szerzők szerint arra utal, hogy a betegség kevésbé súlyos – áll a Guardian cikkében.

Ugyanakkor Michael Chan Chi-wai, aki a vizsgálatot vezette, azt mondja, hogy az eredményt óvatosan kell értelmezni, mert a súlyos betegséget nemcsak a vírus replikációjának gyorsasága határozza meg, hanem az ember immunválasza is, különösen az, hogy vajon túlzottan reagál-e rá, azaz citokinvihart okoz vagy sem.

"Azt is meg kell jegyezni, hogy egy nagyon fertőző vírus sokkal több ember megfertőzésével súlyosabb betegségeket és halált okozhat, miközben maga a vírus kevésbé patogén. Ezért a közelmúltban végzett tanulmányainkkal együtt, amelyek azt mutatják, hogy az omikron variáns talán kibújhat a vakcinák és a múltbeli fertőzések elleni védőhatás alól, annak általános fenyegetése mégiscsak nagyon jelentős" – teszi hozzá.

Jeremy Kamil, a Louisiana State University Health Shreveport mikrobiológiai és immunológiai docense arra mutatott rá, hogy a delta annak idejét hasonló mintát mutatott, szintén lassabban terjedt a tüdőben.

"Az omikron hihetetlenül hamar sokszorozódik. Még a deltánál vagy az eredeti vírusnál is sokkal jobban, mégpedig a hörgőszövetben" 

- mondja Kamil, aki szerint ez egész biztosan hozzájául az emberek közötti könnyebb terjedéshez.

A docens úgy véli, hogy természetesen az omikron szaporodásában óriási szerepe lehet annak, ha valóban képes kikerülni a vakcinát vagy a fertőzés alatt kialakuló semlegesítő antitesteket. Nagy a valószínűsége annak, hogy jól terjed még a beoltott emberek között is, különösen azok között, akik még nem kapták meg a harmadik, emlékeztető oltást.

A kezdeti, még szakértők által sem értékelt adatok olyan kísérletekből származnak, amelyekben a betegektől műtét közben vettek tüdőszövetmintákat. Ezek azt mutatták, hogy 24 óra alatt az omikron körülbelül 70-szer több vírust reprodukált, mint a delta vagy az eredeti alfa (vuhani) változat. Bár a hörgő nem a teljes felső légúti rendszert jelenti, a tudósok szerint ez mégis ahhoz vezethet, hogy az emberek több vírust terjesztenek, és könnyebben tovább is adják a fertőzéseket. 

Ne vegyük lazán az omikront

Rusvai Miklós ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy ha a lakosság nem immunizált része megfertőződik omikronnal, akkor sem lesz beteg. Ezzel a lakosságra való "ráengedéssel" szerinte csökken az egészségügy terhelése és tényleg létrejön a magas immunitás, azaz végső soron még jót is tehet velünk az omikron.

Eközben a Reuters azokról a számítógépes modellezésekről ír, amelyekkel a kutatók az omikron felszínén lévő tüskeproteineket figyelték abban a pillanatban, amikor a tüske megragadja az ACE2 nevű sejtfelszíni fehérjét. (Az ACE 2 egy olyan enzim, amely a koronavírus behatolási pontjaként, kiskapujaként is szolgál a sejtek felé).

Az omikronnal felgyorsult a terjedés. Fotó: Depositphotos
Az omikronnal felgyorsult a terjedés. Fotó: Depositphotos

A kutatócsoport különböző típusú antitestekkel is végzett számítógépes modellezést, amikor antitestek támadják meg a tüskéket. 

„Átvitt értelemben olyan volt, mint amikor az eredeti vírus kezet fog az ACE2-vel, de a kézfogás erőssége vagy markolata már az omikroné volt. És ez a kézfogás már inkább hasonlított két kézre, melyeknek összefonódnak az ujjai" – magyarázza Joseph Lubin, a New Jersey-i Rutgers Egyetem munkatársa, aki szerint ennek a markolatnak a  „molekuláris anatómiája” segíthet megmagyarázni, hogy az omikron mutációi hogyan végzik a sejtek megfertőzését. 

Az antitestek különböző szögekből támadnak. Mindez hasonlít arra, mikor egy futballcsapat támadói próbálják megállítani az ellenfél labdarúgóját. Az egyik ember hátulról, a másik elölről támad” - mondja Lubin. 

Egyes antitesteket "valószínűleg leráznak" a tüskék, míg más antitestek valószínűleg hatékonyak maradnak. Az emlékeztető oltások viszont az antitestszint emelésével "több védőt" eredményeznek.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint hetvenhét ország jelzett eddig omikron-eseteket, de a koronavírus e változata feltehetően még ennél is több országban jelen van, még ha egyelőre nem is azonosították.

"Már korábban megtanultuk, hogy veszélyes alábecsülni a vírust. Még, ha az omikron kevésbé súlyos megbetegedéseket vált is ki, a fertőzöttek számának ugrásszerű növekedése ismét összeomláshoz vezethet" - figyelmeztet Tedrosz Adhenom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!