2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kiderült, hogy pontosan mennyibe kerültek a honvédségnek a levegő-levegő rakéták.

Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos még karácsony előtt számolt be arról, hogy a Magyar Honvédség bevásárolt a Gripen harcigépekből. A december 17-én aláírt megállapodás szerint a német Diehl cég IRIS-T típusú kis hatótávolságú légiharc-rakétákat szállít Magyarországnak – a pontos árról ekkor még nem volt információ.

Egy IRIS-T rakéta (Kép forrása: diehl.com)
Egy IRIS-T rakéta (Kép forrása: diehl.com)

A frissen közzétett közbeszerzési értesítőből azonban már ezt is megtudhatjuk. A tájékoztatás szerint a Diehl Defence GmbH & Co. KG-val kötött szerződés végleges értéke 13,6 millió euró (nagyjából 4,881 milliárd forint) valamivel több, mint az eredetileg becsült 4,855 milliárd forint – a különbséget feltehetőleg az euró-forint keresztárfolyam változása magyarázza.

Az árba a rakéták biztosítása mellett beletartozik az ezek használatához szükséges kiképzés nyújtása is, valamint szimulációs gyakorlat is.

Maróth Gáspár az IRIS-T rakéták előnyei közt említette egyebek mellett, hogy az infravörös önirányítású IRIS-T rakétát sisakcélzója segítségével a Gripen pilótája nagy túlterhelés közepette is alkalmazhatja, amire az eddig rendelkezésre álló Sidewinder rakéta nem volt alkalmas – írta a Portfolio, hozzátéve, hogy a jelenleg alkalmazott rakétákhoz képest az IRIS-T-t nagy szögeltéréssel is indíthatja a pilóta, azaz a célnak nem kell a gép előtt lennie.

A Diehl Defence anyacége, a Diehl Stiftung komoly múlttal rendelkezik, az 1902-ben alapított, azóta is teljes egészében családi tulajdonban lévő vállalkozás. A cég bevételeinek legnagyobb hányadát a polgári légiközlekedésben használt elemek gyártása (29,5 százalék), valamint a fémipar (24,6) adja. A haditechnológiával foglalkozó Diehl Defence a harmadik legjelentősebb divízió, amely a cég honlapján elérhető adatok szerint a 2020-as üzleti évben 571 millió eurós bevételt hozott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!