Volt egy félreérthető mondat a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pekingi tárgyalásairól szóló pénteki minisztériumi közleményben:"...cél, hogy egy kínai légitársaság légikikötőt hozzon létre a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtéren, amely Budapestről tovább szállíthatja a kínai utasokat nyugat felé." Semmi más részletet nem közöltek, csak azt, hogy még több kínai turistát akarnak Magyarországra vonzani.
Fotó: Mfor/Mester Nándor
Inkább arról lehet szó, hogy egy újabb légitársaság indíthat közvetlen járatokat kínai célpontokról Budapestre és a magyar repülőtér egyfajta európai bázis lehetne. Kizárt, hogy konkrétan építkezne itt bárki is. Ráadásul az üzemeltető Budapest Airportban jelenleg 20 százalékban tulajdonos a francia Vinci cégcsoport. Nagy Márton a visszavásárlás lezárását követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy minden fontos fejlesztést egyeztetnek a társtulajdonossal. Bár lehetéges, hogy erről egyeztettek, de egy ilyen nagy ívű beruházást nem tudnak eltitkolni, arról be kellene számolni előzetesen is.
A miniszter azt is mondta akkor, hogy a 80 százaléknyi magyar állami tulajdon egy részét idővel felkínálják más szakmai befektetőknek, például arab vállalatoknak, vagyis nem kínaiaknak.
Ferihegyen a legnagyobb beruházás a 3. terminál lesz, de nem valószínű, hogy a NER-köreihez tartozó építőipari cégeket kihagynák ebből, ehhez az túl nagy falat. Az persze lehetséges, hogy például kínai cégeket odaengednek.
Nagy Márton egyébként együttműködési megállapodást írt alá Sun Yeli (Szun Je-li), kínai kulturális és turisztikai miniszterrel. Tavaly 110 ezer kínai vendég érkezett hazánkba, 2024 első hét hónapjában ez a szám már elérte a 105 ezret, akik 270 ezer vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon. A turisztikai kapcsolatok erősödéséhez hozzájárult a heti 21 közvetlen légi járat, amelyek révén jelenleg hét kínai város érhető el közvetlenül Budapestről. Az utazási lehetőségek bővítése mellett mérföldkőnek számított Kína azon egyoldalú döntése is, hogy 2024. március 7-től a magyar állampolgárok 15 napot meg nem haladó tartózkodás esetén, vízummentesen utazhatnak Kínába.