2p

Állítólag valami ilyesmiről is tárgyalt Nagy Márton Pekingben.

Volt egy félreérthető mondat a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pekingi tárgyalásairól szóló pénteki minisztériumi közleményben:"...cél, hogy egy kínai légitársaság légikikötőt hozzon létre a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtéren, amely Budapestről tovább szállíthatja a kínai utasokat nyugat felé." Semmi más részletet nem közöltek, csak azt, hogy még több kínai turistát akarnak Magyarországra vonzani.

Kínai feliratok már jó ideje vannak Ferihegyen
Kínai feliratok már jó ideje vannak Ferihegyen
Fotó: Mfor/Mester Nándor

Inkább arról lehet szó, hogy egy újabb légitársaság indíthat közvetlen járatokat kínai célpontokról Budapestre és a magyar repülőtér egyfajta európai bázis lehetne. Kizárt, hogy konkrétan építkezne itt bárki is. Ráadásul az üzemeltető Budapest Airportban jelenleg 20 százalékban tulajdonos a francia Vinci cégcsoport. Nagy Márton a visszavásárlás lezárását követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy minden fontos fejlesztést egyeztetnek a társtulajdonossal. Bár lehetéges, hogy erről egyeztettek, de egy ilyen nagy ívű beruházást nem tudnak eltitkolni, arról be kellene számolni előzetesen is. 

A miniszter azt is mondta akkor, hogy a 80 százaléknyi magyar állami tulajdon egy részét idővel felkínálják más szakmai befektetőknek, például arab vállalatoknak, vagyis nem kínaiaknak.

Ferihegyen a legnagyobb beruházás a 3. terminál lesz, de nem valószínű, hogy a NER-köreihez tartozó építőipari cégeket kihagynák ebből, ehhez az túl nagy falat. Az persze lehetséges, hogy például kínai cégeket odaengednek.

Nagy Márton egyébként együttműködési megállapodást írt alá Sun Yeli (Szun Je-li), kínai kulturális és turisztikai miniszterrel. Tavaly 110 ezer kínai vendég érkezett hazánkba, 2024 első hét hónapjában ez a szám már elérte a 105 ezret, akik 270 ezer vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon. A turisztikai kapcsolatok erősödéséhez hozzájárult a heti 21 közvetlen légi járat, amelyek révén jelenleg hét kínai város érhető el közvetlenül Budapestről. Az utazási lehetőségek bővítése mellett mérföldkőnek számított Kína azon egyoldalú döntése is, hogy 2024. március 7-től a magyar állampolgárok 15 napot meg nem haladó tartózkodás esetén, vízummentesen utazhatnak Kínába. 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!