4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olajvállalat megszerezte a felcsúti milliárdos két cégét is, köztük az ásványvizes Vivienvíz Kft.-t.

Nem verték nagydobra, de a Mol Nyrt. megvette Mészáros Lőrinc ásványvizes és PET-feldolgozó cégét is. Az Opten adatbázisából kiderül, hogy az olajvállalat szeptember 2-a óta tulajdonosa a Vivienvíz Kft.-nek és a Greenpet Recycle Kft.-nek is. Új ügyvezetőjük pedig Válik Csaba és Tóth Eszter, előbbi a Mol hulladékgazdálkodási óriásának, a Mohu Holdingnak a vezetője, utóbbi pedig a Mohu pénzügyi vezetője.

Az ásványvizet előállító Vivienvíz Kft.-t 2015 elején alapította a milliárdos vállalkozó, aki a Búzakalász 66 Felcsút Kft.-n és a Talentis Agro Zrt.-n keresztül tulajdonolta a céget. Forgalom szempontjából 2022 volt a társaság legjobb éve, akkor 899 millió forintot könyvelhettek el, profit szempontjából viszont tavaly zártak a legjobban: mindössze 560 millió forintos bevételből 176,1 millió forintos nyereség jött össze. Külföldön annyira még nem kaptak rá Mészáros Lőrinc ásványvizére, az export csak 7,4 millió forint volt a 2021-es 7,1 millió után. Kevesek által ismert márka, leginkább akkor került be a hírekbe, amikor kiderült, hogy a nyári hőségben a MÁV Mészáros Lőrinc ásványvizét osztogatta az utasoknak.

Mészáros Lőrinc és Hernádi Zsolt nagy üzletet kötött
Mészáros Lőrinc és Hernádi Zsolt nagy üzletet kötött
Fotó: MTI

A felcsúti vállalkozó persze nem marad ásványvíz nélkül. Lapunk írta meg tavaly nyáron, hogy a Vivienvíz Kft.-ből kiválik az Aqua Vivien Kft., amely szintén ásványvizet gyárt. Akkor még azt írtuk, nem tudni, hogy miért volt szüksége még egy ásványvizes cégre Mészáros Lőrincnek, mindenesetre a jegyzett tőkéje az Aqua Vivien Kft.-nek lett sokkal több (404 millió forint). Vélhetően már akkor azt készíthették elő a kiválással, hogy értékesítik a Vivienvíz Kft.-t., amelynek kútjai a Gerecsében találhatók. Szintén a felcsúti mindeneshez tartozik az Aqua Lorenzo Kft. is, ami a Veritas és a Minera ásványvizeket csinálja.

A Vivienvíz a Molnak sem az első ásványvizes cége lett, hiszen 2018-ban jelentették be, hogy megvásárolta a Fonte Viva-t, a magyarországi ásványvíz-palackozó céget. A 2002-ben alapított Fonte Viva Kft. a magyarországi ásványvízpiacot látja el a somogyvári kutakból nyert szénsavas és szénsavmentes változatban kapható ásványvizekkel. Akkor azt közölték:

A lépés jól illeszkedik a Mol 2030 stratégiájába, miszerint a vállalatcsoport a hagyományos olajipari tevékenységi körét bővítve, új üzletágak és fogyasztói szolgáltatások felé is nyit.

A Fonte Viva azóta szépen felfutott: tavaly már 6,2 milliárd forintos forgalmuk volt minimális nyereség mellett, de közben a saját tőkét felduzzasztották 4,9 milliárd forintra.

Szintén illeszkedik a Mol stratégiájába a Greenpet Recycle Kft. megszerzése. A PET-feldolgozó eddig a Status Next Környezetvédelmi Magántőkealapon keresztül csatlakozott a Mészáros-birodalomhoz. A karcagi üzem történetét a G7 írta meg még 2021-ben: eredetileg a Recy-Pet üzeme volt, amely az Aquarius-Aqua köré szerveződő cégcsoportnak volt a tagja. A csoport egy időben a hazai ásványvízpiac legnagyobb szereplőjének számított, és üdítőből is jelentős mennyiséget palackozott. A biznisz azonban elbukott, becsődöltek, a karcagi feldolgozót pedig megvásárolta a felcsúti milliárdos még a felszámolás előtt.

A PET-feldolgozót a tulajdoni lap tanúsága szerint az alig nyolc nappal korábban bejegyzett Greenpet Recycle nevű cég vette meg

– írta a lap.

A fiatal vállalat tulajdonosa ugyan egy magántőkealap, aminek legfőbb funkciója legtöbbször épp az, hogy a tényleges magánszemély tulajdonost elfedje, de erről a tőkealapról egy korábbi versenyhivatali bejegyzésből már kiderült, hogy a Mészáros-csoporthoz tartozik. Illetve tartozott, mert most már a Mol-birodalom része. Tavaly mindössze 75,4 millió forintos bevételük volt, ez 470 millió forintos veszteséget okozott, ellenben a saját tőke itt is hízott, 1,9 milliárd forintra.

Amióta az olajvállalat elnyerte az állami koncessziót a hulladékgazdálkodás hazai egységesítésére és fejlesztésére, azóta számos cégfelvásárlást eszközöltek. A kötelező visszaváltási rendszert a hulladékkezelés más területeivel együtt gyorsan kellett megszerveznie a tavaly indult Mohu Zrt.-nek, amelyet a hulladékkoncessziót 35 évre elnyerő Mol alapított erre a célra. A rendszer beindítása óta a REpontokon visszaváltott palackok, dobozok, üvegek száma elérte a félmilliárdot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!