Az ellenzéknek most lett elege az áremelkedésekből - legalábbis ez szűrhető le abból, hogy a KSH reggeli adatközlése után több párt is a kormány azonnal is hatékony közbeavatkozását sürgeti. Októberben ugyanis a várt 6-6,2 százalék helyett 6,5 százalék volt a pénzromlás üteme, ami 9 éves csúcsnak felel meg, legutóbb 2012-ben regisztráltak ilyen mértékű inflációt, de csak egy hajszállal magasabbat, 6,6 százalékot.
A helyzetre reagálva a Demokratikus Koalícó (DK) az országgyűlés költségvetési bizottságának rendkívüli összehívását és Varga Mihály pénzügyminiszter meghallgatását kezdeményezte - a bizottság elnöke a DK-s Varju László. Egyben azonnali és hatékony intézkedéseket szeretnének a kormánytól.
Hasonlóan sürgető közleményt adott ki az MSZP is. Azt javasolják, hogy az élelmiszerek áfáját 18, míg az alapvető élelmiszerek áfáját öt százalékra csökkentse a kormány - mondta Bangóné Borbély Ildikó szocialista országgyűlési képviselő keddi online sajtótájékoztatóján.
Az ellenzéki politikus az októberi 6,5 százalékos inflációs adatokat a vártnál is rosszabbnak nevezte. Hozzátette: a KSH adatai szerint az élelmiszerek 5,2, az étolaj 30,4, margarin 18,8, a liszt 12,5, a munkahelyi étkezés 10,1, a baromfihús 9,3, a péksütemények 8,4, a kenyér pedig 8,1 százalékkal drágultak az előző év októberéhez képest. Emellett az üzemanyagok is 30,7 százalékkal emelkedtek, amely tovább növeli minden más áru és szolgáltatás árát - jegyezte meg.
Megjegyezte a Fidesz továbbra is Európa legmagasabb általános forgalmi adóját fizetteti meg a magyar emberekkel, és csak néhány élelmiszer tartozik az öt százalékos áfakörbe. A szocialista politikus szerint a Fidesz kormánynak megvan a lehetősége arra, hogy egy adócsökkentéssel akár azonnal olcsóbbá tegye az élelmiszereket.
A DK közleményére a Fidesz is reagált. Felidézik: az infláció egész Európában emelkedik a járvány és többek között az energiaárak emelkedése miatt. A magyar emberek bérét, nyugdíját és megélhetését azonban számos intézkedés védi. A kormány biztosítja az inflációkövető nyugdíjemelést, a gazdasági növekedésnek köszönhetően 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot fizet az időseknek, emeli a béreket a közszférában, jelentős adócsökkentéssel segíti a vállalkozásokat a minimálbéremelésben, visszafizeti a gyermekeseknek az idén befizetett személyi jövedelemadót, elengedi a fiatalok jövedelemadóját és biztosítja az alacsony energiaárakat.
Frissítés 15:52
A délután folyamán Varga Mihály pénzügyminiszter is reagált a DK felszólítására. A DK az egész Európában rekordokat döntő infláció elleni küzdelem megmentőjeként próbál tetszelegni. Pedig lett volna erre lehetőségük: kormányzásuk utolsó éveiben a 9 százalékot is elérte az infláció, mégsem tettek semmit a rezsiemelésen, a megszorításokon, a 13. havi nyugdíj elvételén, az eladósodáson és az elbocsátásokon kívül - írta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalán kedden.
Hozzátette, hogy ezzel szemben a kormány több oldalról is védi a magyar embereket a világpiaci folyamatoktól: nyugdíjkiegészítést, nyugdíjprémiumot fizet, visszaépíti a 13. havi nyugdíjat, visszaadja a családok befizetett adóját, adómentességet biztosít a 25 év alattiaknak, folytatja a béremeléseket, idén és jövőre 2000 milliárd forintnyi adócsökkentést hajt végre, és alacsonyan tartja a rezsiárakat az Európát sújtó energiaválság ellenére is.
"A DK végre elhihetné, hogy nem megszorításokkal, nem üres beszéddel, hanem adócsökkentésekkel és támogatásokkal kell válságot kezelni" - írta a tárcavezető.