6p

2012 óta nem látott mértékű volt a pénzromlás üteme októberben. A 6,5 százalékos infláció az egyébként is pesszimista elemzői várakozásoknál is sokkal rosszabb lett.

Nem állíthatjuk, hogy előzetesen túl optimisták lettek volna az elemzők, hiszen az év legrosszabb értékét várták az októberi inflációs adatra. Ennek kapcsán előzetesen azt prognosztizálták, hogy 9 éves mélypontot jelentő értéket láthatunk, a várakozások 6-6,2 százalék között szórtak. Ehhez képest kedden reggel a KSH adatai kiábrándítóak lettek, hiszen 2021. októberben a fogyasztói árak átlagosan 6,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Noha a KSH főbűnösként az üzemanyagárak megugrását jelölte meg, a probléma ennél sokkal mélyebb és átfogóbb. A ruházkodási cikkek és a rögzített árak miatt a háztartási energia emelkedett csak mérsékelt ütemben, minden más fő termékcsoport esetében komolyabb mértékű volt a drágulás üteme.

Megugrott az étolaj ára, drágultak a bútorok

A KSH adatai szerint az élelmiszerek ára 5,2, ezen belül az étolajé 30,4, a margariné 18,8, a liszté 12,5, a munkahelyi étkezésé 10,1, a baromfihúsé 9,3, a péksüteményeké 8,4, a kenyéré 8,1, a büféáruké és az éttermi étkezésé egyaránt 7,9 százalékkal emelkedett. A járműüzemanyagok ára 30,7, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 13,9 százalékkal lett magasabb. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 11,3, ezen belül a dohányáruk 17,6 százalékkal drágultak. A tartós fogyasztási cikkekért 5,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 12,7, a szobabútorokért 12,5, az ékszerekért 10,8, az új személygépkocsikért 6,9 százalékkal kellett többet fizetni. A szolgáltatások díja 3,7 százalékkal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 13,8, a járműjavítás és -karbantartás 8,4 százalékkal került többe.

Nem csak éves, de havi bázison is komoly megugrásokat mértek a statisztikusok. Szeptemberhez viszonyítva októberben a fogyasztói árak átlagosan 1,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,7, idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) nélkül számítva átlagosan 1,1 százalékkal lett magasabb. Az élelmiszereken belül a liszt 6,9, a száraztészta 3,6, a kenyér és a kávé egyaránt 3,1, a csokoládé, kakaó 2,9, a margarin 2,6, a cukor 2,4, a sajt 2,1, a tojás 1,5, a péksütemények 1,3 százalékkal többe, az idényáras élelmiszerek 2,0 százalékkal kevesebbe kerültek. A járműüzemanyagok ára 7,3 százalékkal nőtt. A szezonváltás következtében a ruházkodási cikkek ára 1,5 százalékkal emelkedett. A tartós fogyasztási cikkek 0,7, ezen belül a használt személygépkocsik 1,8, a konyha- és egyéb bútorok 1,1 százalékkal drágultak.

Elolvad a béremelés

Látva az inflációs adatok alakulását még kevésbé meglepő, hogy a kormány ennyire fontosnak tartotta a minimálbér drasztikus emelését. Az idei pénzromlás – illetve a hivatalosan mért adatoknál érzékelt magasabb infláció - ugyanis az átlagemberek számára okoz problémát. Hiszen a választópolgárok érzékelik azt, hogy az infláció miatt érzékelhetően csökkent a fizetésük vásárlóereje.

Miután a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 4,6 százalékkal emelkedtek az első tíz hónapban, kijelenthető, hogy a 2021-es 4 százalékos minimálbér (és garantált minimálbér) emelés reálértéken nem „fedezi” az infláció mértékét. Ráadásul a szakértők azt várják, hogy az infláció novemberben juthat a csúcsra, akár 7 százalék feletti értékkel, így ez jelentősen tovább rontja az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők helyzetét. Számukra a 20 százalék feletti béremelés ugyan érzékelhető változást hoz, ám ha nem esik vissza látványosan a fogyasztói árak növekedésének az üteme, akkor jóval kevésbé lesz értékes a „választási mézesmadzag”.

Hasonló a helyzet az szja-visszatérítéssel, ez a kevesebb gyereket nevelők, illetve legalább átlagjövedelemmel rendelkezők számára egy „kellemes” egyszeri juttatást jelent. Ugyanakkor azok, akik nem a maximális összegre, hanem csak néhány százezer forintra lesznek jogosultak kevésbé fogják érzékelni a kormányzati ajándékot. Számukra ugyanis ez az összeg arra lesz elég, hogy ellensúlyozza a magasabb infláció miatt kieső vásárlóerőt.

A nyugdíjasoknak is odavág az infláció

A kormány nemcsak a bérből élők számára próbál extra transzfereket juttatni, hanem a nyugdíjasoknak is. Ugyanakkor hiába döntött korábban a kormány a nyugdíjasok többszöri kompenzációjáról, ez együtt sem fedezi az éves bázison mért pénzromlást. A nyugdíjasok az év elején 3 százalékos emelést kaptak, ám miután már az év elején megugrott az infláció (és a nyugdíjas infláció is), ezért júniusban a kormány döntött egy 0,6 százalékos előrehozott kompenzációról. Ezt követte a törvény szerinti felülvizsgálat, ekkor a törvényi előírásoknak megfelelően az első nyolc havi inflációt vették figyelembe, ami 4 százalékos volt, és így újabb, 1,2 százalékos emeléssel egészítették ki a nyugdíjakat, amit novemberben visszamenőlegesen fizetnek ki.

Az összessen 4,8 százalékos nyugdíjemeléssel áll szemben tehát az infláció, és összességében azt kell mondanunk, hogy ebben az idősek "maradtak alul". Az alapmutatóhoz hasonlóan a nyugdíjas infláció is meglehetősen rosszul alakult eddig az ősz folyamán. Szeptemberben ugyanis 5 százalékos volt a nyugdíjas infláció, majd most az októberi adat még ennél is magasabb értéket mutatott, hiszen éves bázison 5,7 százalékos volt. A nyugdíjasinfláció tehát meghaladta az emelés mértékét.

Az idősek számára ugyanakkor a magasabb infláció ellenére mindenképpen kompenzációt jelent, hogy meg fogják kapni a (legalább) 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot. Ezen túl a jövő év elején kifizetésre kerülő 13 havi nyugdíjként emlegetett plusz is egyfajta ellentételezést  jelent számukra a magas inflációval szemben. Jövőre ugyanis legalább két heti nyugdíjat megkapnak, bár Orbán Viktor többször is jelezte, hogy szeretné, ha egy teljes havi plusz nyugdíjat tudnának a választások előtt kifizetni.

Feltételezhető, hogy a idén nyugdíjkompenzációval, a jövő év elején pedig a 13. havi nyugdíjjal összességében reálértékben pluszban lesznek az idősek a magas infláció ellenére is. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a jól hangzó kormányzati kijelentések ellenére a brutális pénzromlás miatt a nyugdíjasok – a pótlással, a prémiummal és a 13. havi összeggel – is csak kismértékben tudnak majd többet vásárolni a kapott juttatásból. Azok az idős polgártársaink, akik arra számítottak, hogy a kifizetésekkel jelentősen könnyebb lesz a helyzetük, vélhetőleg keserűen szembesülnek majd a valósággal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!