A kormány elégedett a gazdaságvédő intézkedéseivel
Schanda Tamás, az ITM miniszterhelyettese az operatív törzs tájékoztatóján a gazdaságvédő intézkedésekről beszélt. A kormány álláspontja továbbra is az, hogy ahány munkahelyet a vírus elvesz, annyit kell létrehozni. A munkahelyek védelmének legfontosabb eszköze pedig a bértámogatás – mondta Schanda Tamás. Az április 16-án indult programot a szakmai szervezetek javaslatai alapján átdolgozták; a részletekről itt írtunk. A munkahelymegtartó hitelről is beszélt, amely 2 éves futamidejű, 9 havi bér finanszírozható belőle. Legkésőbb 3 hónap elteltével munkát fog kapni, aki a járvány miatt elvesztette állását – ebben az állam segíti a cégeket, ha pedig kell, maga kínál munkát – erről a korábban is elhangzott kijelentésről itt írtunk. Úgy számolnak, az intézkedések összességében több százezer munkahely megmentéséhez járulhatnak hozzá. Új információ gazdaságvédelmi témában nem hangzott el a sajtótájékoztatón.
Továbbra is egyenletesen terjed a járvány - levelet kapnak azok, akik meggyógyultak
2649 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 11 idős krónikus beteg - ezzel 291 főre emelkedett az elhunytak száma, 516-an pedig már gyógyultan távoztak a kórházból, erősítette meg a reggel közzétett számokat Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A meggyógyultak közül 80 embernek küldött levelet a tisztifőorvos: a szervezetükben termelődött ellenanyaggal segíthetnek a súlyos állapotban lévő betegeken. Jelenleg 976-an vannak kórházban, közülük 49-en vannak lélegeztetőgépen.
A fertőzöttek száma továbbra is egyenletesen nő, nem pedig jelentősen - Müller Cecília szerint egyensúlyi helyzet érhető el. Járványügyi szempontból külön kezelendőek a zárt közösségek (például szociális intézmények, kórházak), ahol jobban terjed a fertőzés. A területi terjedés a fővárosban, Pest megyében a legnagyobb; a többi megyében akkor nő a fertőzöttek száma, ha egy ilyen zárt közösségben kezd terjedni a megbetegedés.
Felmérik a lakosság átfertőződöttségét - lesz egy új gyorsteszt
Müller Cecília a tesztekről részletesebben beszélt. Folyamatosan nyílnak ezen a téren a lehetőségek, a WHO is új információkat tett közzé. Az biztos, hogy az akut diagnosztizálás szempontjából a vírus örökítőanyagának vizsgálata a leginkább célravezető (ez kimutatja, hogy jelen van a szervezetben a vírus). A gyorstesztek jelentős része azonban a vírussal szemben képződött ellenanyagot mutatja ki (hogy korábban jelen volt a vírus). A WHO viszont most olyan új tesztről tett bejelentést, ami gyors, de mégis a vírus aktuális jelenlétét tudja kimutatni – mondta Müller Cecília.
Magyarországon is kezdődnek olyan tesztelések, kutatások, amelyek az átfertőzöttség megmérését célozzák; egy esetleges második hullám kialakulása esetén fontos tudni, milyen a lakosság védettsége. Ha majd lesz védőoltás, azzal lesz kialakítható a nyájimmunitás.
Kötelező gyerekfelügyelet, újabb elfogott rémhírterjesztők
Lakatos Tibor rendőr ezredes a tájékoztatón arról beszélt: a kórházak, a mentőszolgálat, a vérellátó-szolgálat és a rendőrség is kap maszkokat, kesztyűket, védőruházatot, folyamatosak a szállítások. Szóba került a gyerekek veszélyhelyzet idején történő kötelező napközbeni felügyeletéről szóló kormányrendelet, amelyről itt számoltunk be. Újabb közveszéllyel való fenyegetések ügyében intézkedtek: rémhíreket terjesztettek elhunytakról és Budapest karantén alá helyezéséről.
Nem sok kérdésre válaszoltak - a beteg kismamák is szoptassák az újszülötteket
A tisztifőorvosnak és Lakatos Tibornak is jelenése van ma a Parlament népjóléti bizottsága előtt, ezért kevesebb kérdésre tudtak válaszolni. Ezek kerültek szóba:
- Orvosi maszkok viselése esetén fontos tudni, hogy ezek egyszer használatos eszközök, hazaérés után el kell azokat dobni (zacskóba helyezve). Utcai forgalomban saját, házi készítésű, többször használatos, mosható textilmaszkokat ajánlja Müller Cecília. Ha egyszer felvesszük a maszkot, tűrni kell az ezzel járó kellemetlenségeket, ne piszkáljuk, ne húzgáljuk, mert többet árthatunk így a maszkhordással.
- Több rémhírterjesztőt is megtaláltak már, 32 eljárás van folyamatban, a vádemelési szakasz előkészítése folyik.
- A terhes kismamák esetében is ugyanaz az eljárásrend, mint másoknál: a háziorvost kell értesíteni, ha felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja. Mai tudásunk szerint rendkívül ritka, hogy egy covidos kismama átadja a fertőzést a magzatának – egyetlen ilyen esetet írtak eddig le. Születést követően viszont minden eszközzel védeni kell a magzatot – ezzel együtt a szoptatást még a fertőzött anyáknak is ajánlja a WHO is, az anyatejes táplálás erősíti a baba immunrendszerét. Az anyának szoptatáskor maszkot kell viselnie, de anyatejjel nem fertőzheti meg a babát. Apás szülésekre most is van lehetőség, szigorú szabályok mellett: az alaptétel az, hogy az apa ne veszélyeztessen másokat. Az apák teljes védőöltözetben vehetnek részt a szüléseken – ez az általános szabály, de az egyes kórházak maguk dönthetnek az egyedi esetekben az apák részvételéről.