4p

Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez,
ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!

Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én
Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral
és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!

Részletek és jelentkezés itt!

Legalább nyolc olyan tényező van, amiből látható, hogy fordul a gazdaság – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Joint Venture Szövetség (JVSZ) vállalatokat díjazó ünnepségén szombat este Budapesten.

Nagy Márton a szövetség Companies for the Future Award című rendezvényén a nyolc tényező közül elsőként azt említette, hogy az országban 4,7 millió a foglalkoztatottak száma, és alacsony a munkanélküliségi ráta. Másodikként nevezte meg a reálbérek kérdéskörét: jelenleg ugyanis 5 százalékkal emelkednek idén a reálbérek, tavalyi 9 százalékos növekedés után. A gazdasági fordulatot segítő tényezők közé sorolta még egyebek mellett, hogy jelentősen emelkedik a fogyasztás, a turizmus zakatol, emelkednek a lakástranzakciók, az építőiparon belül a rendelésállomány több mint 16 százalékkal nőtt és beindult az autópiac is — számol be róla az MTI.

Orbán Viktor és Nagy Márton egy húron pendül
Orbán Viktor és Nagy Márton egy húron pendül
Fotó: MTI

A leggyorsabban forduló ágazatok

A miniszter rámutatott, hogy azok az ágazatok fognak leggyorsabban beindulni, ahol a belső kereslet a legfontosabb, így az építőipar, a gyógyszeripar, részben a logisztika és az élelmiszeripar. Ezek lesznek az első ágazatok, amelyek tényleg fordulatot tudnak mutatni – mondta a tárcavezető.

A külső kereslet által érintett ágazatok attól függenek, hogy Európa „hogy szedi össze magát” és az európai versenyképesség hogyan tud helyreállni – tette hozzá Nagy Márton.

Kitért a kkv-kra is, amelyeknél hitelezési fordulatot csinálnak, ami azt jelenti, hogy számukra olcsóbb hitelt szeretnének adni.

Három, plusz három témakör

Ezen felül folytatni szeretnék az adócsökkentést is a vállalatoknál, így most a kiva esetén alkalmazott határok felemelésén gondolkodnak.

Nagy Márton kiemelte, az áttörés érdekében már eddig is rengeteg programot jelentettek be, köztük azt a 21 pontot, amely lényegében három téma köré csoportosítható: a gazdasági növekedésen alapuló nagyobb bérkonvergencia, lakhatási kérdések és a kkv-k esetén a méret duplázása.

A miniszter kijelentette, hogy ez a három, a magyar gazdaságpolitikát meghatározó témakör szombaton további három témakörrel bővült: a nagyvállalati gyárépítési program, ami a 100 új gyárat jelent Magyarországon, az adócsökkentés politikája, valamint az infláció és az élelmiszerinfláció elleni küzdelem.

Nagy Márton elmondta, hogy a 100 nagy gyárépítési program arról szól, hogy az országban az iparnak továbbra is nagy a jelentősége. Az autóipar mellett azonban fókuszálniuk kell a gyógyszergyártásra, az élelmiszeriparra és az egyéb olyan iparágakra, amelyeknek nagy a hozzáadott értéke és a jövő iparágaira is.

Nulla százalékos szja-teher

Az adócsökkentés politikája kapcsán jelezte, ezen belül egyértelműen az új elem a családok kérdésköre. Azt szeretnék, ha a családok szja-ja csökkenne, nem is akárhogy, 15 százalékról nullára. Ebbe a témakörbe tartozó intézkedések közül említette, hogy október 1-től indul a háromgyermekes anyák szja-mentessége, ami 250 ezer anyát és családot érint, a költségvetésnek pedig évente 170 milliárd forintjába fog kerülni.

Hangsúlyozta, hogy a négy gyermekes anyák szja-kedvezménye fennmarad, erre a 70 ezer családot érintő intézkedésre évi 50 milliárd forintot költenek. Felhívta a figyelmet új elemként a csed és a gyed teljes szja-mentességére, amely a következő években 30-40 ezer anyát fog érinteni, többletköltsége pedig évi 10 milliárd forint. A miniszter az adócsökkentések kapcsán jelezte, ezen intézkedésekkel a következő években megerősítik a családpolitikát.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter látja az alagút végén a fényt
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter látja az alagút végén a fényt
Fotó: MTI

Infláció — két hét haladék, és jöhetnek a hatósági árak

Nagy Márton kitért az infláció témakörére és elmondta, hogy „az infláció a legrosszabb dolog a világon, megtapasztaltuk, hogy eszi meg az emberek jövedelmét”. Felidézte, hogy 2024 közepére az élelmiszerinflációt, az inflációt is „meg tudták szelidíteni, le tudták szorítani”. Azonban most azt látják – decemberben, januárban és februárban is – hogy „az infláció visszakúszott”.

Az élelmiszerinflációban veszélyeket látnak, ezért a kiskereskedelmi cégekkel elkezdtek egy párbeszédet, ezáltal remélhetőleg a következő két hétben egyezségre jutnak, hogyan tudják az élelmiszerinflációt leszorítani, illetve megállítani. Amennyiben ez nem sikerül, akkor hatósági árak lesznek, ráadásul az alapvető élelmiszereknél alkalmazott hatósági árak mellett a kiegészítő termékeknél profit marzs, vagy marzs korlátozás lesz, ami azt jelenti, hogy „senki nem tud keresztárazni”.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!