3p

Nyugati illetékesek szerint bár Oroszország minimális célja a háborúval Donbász bekebelezése, ez azonban a közeljövőben nem fog összejönni. Összefoglaló a háború 154. napjáról.

  • Megnyitották szerdán Isztambulban a Moszkva és Kijev tárgyalásai eredményeként létrehozott, az ukrán gabonaexport újraindítását szolgáló koordinációs központot az MTI tudósítása szerint. A gabonaexportra kijelölt három ukrán kikötőt - Odesszában, Csornomorszkban és Pivdennijben - ismét üzembe helyezték. Jelenleg előkészületek folynak arra, hogy a háború kezdete utáni első szállítmány a Fekete-tengeren keresztül biztonságosan elhagyhassa Ukrajnát. Az orosz aggodalmak kivédésére, amelyek szerint a visszatérő hajók fegyvert csempészhetnek Ukrajnába, valamennyi fél képviselői átvizsgálják őket. Az isztambuli Közös Koordinációs Központ fogja felügyelni a hajókat, amelyek a Fekete-tengerről a Boszporuszon keresztül haladnak a világ különböző pontjai felé.
  • Egyáltalán nem lehet bízni abban, hogy Oroszország betartja a megállapodást - mondta a témában szerdán Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök. Emlékeztetett: Moszkva alig egy nappal a megállapodás aláírása után rakétacsapást mért Odessza fekete-tengeri kikötőjére. "Az eféle megállapodásokat nem lehet teljes mértékben hitelesnek tekinteni, mert Oroszország sajnos ilyen" - mondta Morawiecki.
  • Oroszország "végleg" elvesztette a kezdeményezést az ukrajnai Donbászért folytatott harcban nyugati tisztviselők szerint. Moszkvának nem sikerül "a közeljövőben" elfoglalnia a keleti ipari központot - mondta egy tisztviselő a The Guardian tudósítása szerint -, de "nem fogják csak úgy feladni és hazamenni". Úgy vélik, hogy a teljes donyecki terület bevétele továbbra is "a donbászi hadjárat minimális politikai célja", de "egyre valószínűtlenebbnek" tűnik, hogy Oroszország ezt a következő hónapokban eléri.
  • Az orosz invázió február 24-i kezdete óta közel 40 ezer orosz katona halt meg, és több tízezer a sebesültek és a rokkantak száma - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Volodimir Zelenszkij elnök a Verhovna Rada, az ukrán parlament július 27-i ülésén. Fotó: ukrán elnöki hivatal
Volodimir Zelenszkij elnök a Verhovna Rada, az ukrán parlament július 27-i ülésén. Fotó: ukrán elnöki hivatal

  • Többszáz fős ukrán emberveszteségről és HIMARS-rakéták raktárának megsemmisítéséről számolt be Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a szerdai hadijelentést ismertetve. Az orosz védelmi minisztérium összesítése szerint az ukrán fegyveres erők a háborúban 260 repülőgépet, 145 helikoptert, 1622 drónt, 358 légvédelmi rakétarendszert, 4167 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 763 rakétasorozatvetőt, 3203 tüzérség löveget és aknavetőt, valamint 4494 speciális katonai járművet veszített.
  • Liz Truss brit külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin túszul akarja ejteni a világ többi részét a gázárakkal - ha pedig sikerrel járna, az "mérhetetlen szenvedést" okozna Európa-szerte, ezért létfontosságú, hogy erősek maradjunk a döbbenetes agressziójával szemben. "Tudjuk, hogy nem állna meg Ukrajnánál - Európa keleti része is veszélyben van, és a demokrácia is veszélyben van" - fogalmazott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!