5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyar befektetők is aggódhatnak, hogy soha nem jutnak hozzá a Nemzetközi Beruházási Banktól vásárolt kötvények milliárdos kamataihoz. A kémbank sajnálja, de zárolták a számláit.

Így utólag könnyű mondani, de mostanra eléggé egyértelmű, hogy nem volt éppen a világ legjobb ötlete a sajtóban csak orosz kémbanként emlegetett Nemzetközi Beruházási Bankkal (NBB) üzletelni. Nem csak morális okból, hanem anyagilag sem. A kémbank ugyanis szeptember 25-én közölte a kötvénytulajdonosokkal és hitelezőkkel, hogy sajnos továbbra sem tudja rendezni a tartozásait.

A Bank igyekszik eleget tenni a 1,5 milliárd eurós középtávú kötvényprogram (MTN) keretében vállalt szerződéses fizetési kötelezettségeinek. Számos kísérletet tett új kifizető ügynök felkutatására; a mai napig egyikük sem fejezte ki hajlandóságát e szerep elvállalására. A Bank a külső egyoldalú korlátozások miatt továbbra sem fér hozzá minden uniós pénzügyi eszközéhez.

- közölte az NBB. A 1,5 milliárd euró mintegy 550 milliárd forintot jelent (persze nem csak magyar ügyfeleknek tartoznak), az Európai Unió nagyságrendileg ennyit folyósított legutóbb Ukrajna számára bérekre és a közszolgáltatások fenntartására. A kémbank azt is elárulta, hogy a zárolt pénzeinek összege meghaladja a fizetési kötelezettségek teljes összegét, fizetési képessége kizárólag az európai pénzügyi intézményektől függ.

A kémbank lassan fél éve nem tud fizetni. Az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman április 12-én jelentette be, hogy szankciós listára került az NBB és három vezetője, akik között egy magyar személy is található. Orbán Viktor kormányfő április 13-án alá is írta Magyarország kilépését a bankból. Az amerikai szankciók miatt pedig a kémbank nem fér hozzá a számláihoz. Ennek magyar ügyfelek is károsultjai, akik 2019 és 2023 között vígan boltoltak a kémbankkal.

Sokaknak beragadt a pénze. Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank
Sokaknak beragadt a pénze. Fotó: Nemzetközi Beruházási Bank

A Telex írta meg szeptember 20-án, tehát öt nappal az NBB közleménye előtt, hogy a banknak szeptember 28-ig 15 milliárd forint értékben kellett volna visszafizetnie kötvényeket magyar befektetőknek. A kérdés csak az volt, hogy ez hogyan lehetséges a szankciók miatt. Most már lehet tudni, hogy egyelőre sehogy. A 3 éves NBB-kötvényből 2020 szeptemberében hazai bankok, befektetési alapkezelők és további befektetők vásároltak. Van olyan bank is, amelyik egymilliárd forint értékben rendelkezik kémbankos kötvénnyel, amelyek 2024 tavaszán járnak le. Mivel a budapesti székhelyét Moszkvába visszatelepítő pénzintézet uniós számlái is be vannak fagyasztva, így kérdéses, hogy a magyar befektetők visszakapják-e a valamikor a pénzüket.

Ukrajna lerohanása előtt persze kifizetődőnek tűnt Putyin orosz elnök kémbankjával üzletelni. A Budapesti Értéktőzsdén 2019 márciusában kezdődött a kereskedés a kötvényekkel. A pénzintézet egy kötvényaukción keresztül mintegy 2,47 millió darab, intézményi befektetőket célzó forintalapú kötvényt értékesített, közel 25 milliárd forint összértékben.

A tranzakció az OTP Bank és az UniCredit Bank közreműködésével valósult meg. A kötvényből befolyó összeget az NBB a tagországokban, beleértve Magyarországot is, futó hitelezési tevékenység finanszírozására, valamint hitelek refinanszírozására fordítja.

- szólt a BÉT ünnepi híre.

Az amerikai szankciók elrendeléséig a kémbank rendesen fizette a kamatokat. Mostanában az Orbán-kormány is nagyokat hallgat arról, hogy Magyarország sem kapta vissza a törzstőke-befizetését. A Népszava számítása szerint – 74 milliárd forint az az összeg, amit a bank a magyar államnak kell visszafizessen a 25,27 százalékos tulajdonrészért a kivonulás után.

A szankciók mellett az is probléma az NBB közlése szerint, hogy senki nem akar a kifizető ügynökük lenni. A kifizető ügynök az az intézmény (jellemzően egy nagy bank), amely némi díj ellenében egy értékpapír kibocsátójától, jelen esetben az IIB-től fogadja az esedékes kifizetéseket, majd szétosztja a pénzeszközöket az értékpapírok tulajdonosai között. Részben ez történt a Sberbank csődjénél is.

Tartozásaikat persze részben tudnák rendezni a volt budapesti központjukként szolgáló Lánchíd Palota eladásával is, de lapunk írta meg először, hogy kiköltöztek ugyan az épületből, de az ingatlant megtartják maguknak. A XIX. században épült neoreneszánsz stílusú palotát Ybl Miklós tervezte. Az 5500 négyzetméteres épület tulajdonjoga az államtól több magánvállalkozás után 2013-ban került a Nobilis Kristóf üzletemberhez köthető DÖB-68 Zrt.-hez, amelytől 2020-ban vásárolta meg a bank 8,89 milliárd forintért. A bank székháza tiltott terület volt a magyar hatóságoknak, mert a diplomáciai képviseletekre vonatkozó védelem illete meg őket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!