4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kevésbé bíznak embertársaikban és a politikai rendszerben a magyarok, mint öt évvel ezelőtt, jobb lett viszont a megítélése a jogrendszernek és a rendőrségnek. Röviden ezek a következtetések olvashatók ki a Központi Statisztikai Hivatalnak abból a felméréséből, amely évek óta vizsgálja az intézményekbe és az emberekbe vetett bizalmunkat. A politikai rendszer megítélése rosszabb, mint amilyen 2013-ban volt.

Évek óta vizsgálja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), hogy miként alakul a magyarok hozzáállása a politikai rendszerhez, a jogrendszerhez, hogy mennyire bízunk meg a rendőrségben, valamint azt is felmérik, mennyire vagyunk bizalommal a többi ember irányában.

Öt évre visszamenőleg található a KSH oldalán egy adatsor, amely nemekre, 7 korcsoportra és 4 iskolai végzettségre lebontva vizsgálja az alábbi kérdéseket:

  • Elmondható-e Ön szerint, hogy a legtöbb emberben meg lehet bízni?
  • Mennyire bízik meg Ön személy szerint a politikai rendszerben?
  • Mennyire bízik meg Ön személy szerint a jogrendszerben?
  • Mennyire bízik meg Ön személy szerint a rendőrségben?

A kérdésekre 0-tól 10-ig terjedő skálán lehetett megadni a választ. (A 0 azt jelenti, hogy a válaszadó egyáltalán nem ért egyet, a 10 pedig azt jelenti, hogy teljesen egyetért a kérdéssel.)

Minél iskolázottabb valaki, annál jobban bízik meg másokban

Az első kérdés kapcsán kiolvasható: minél magasabb az egyén iskolai végzettsége, annál nagyobb bizalommal fordul az embertársai felé. Míg 2013-ban a diplomásoknál az átlagérték 5,8 pont lett, ez a legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkezőknél csak 4,9. Az 5 évvel későbbi, 2018-as eredmény már egy komolyabb visszaesést mutat: 5,4 és 4,7 pontot adtak a válaszadók. De nem csak iskolázottsági, életkori tekintetben is kirajzolódik egy lejtő: a 16–24 évesek átlagosan 5,5 pontra értékelték bizalmukat, ezzel szemben a 75 évesek és annál idősebbek csupán 4,9-re.

A nemeket tekintve nincs különbség: a férfiak és a nők is egyformán látják a kérdést. Az emberekbe vetett bizalom átlagértéke ugyanakkor csökkent az évek alatt: míg 2013-ban 5,3, addig 2018-ban már csak 5 pont lett az eredmény.

Nem sok jót gondolunk a politikai rendszerről

A politikai rendszerbe vetett bizalom tekintetében a válaszok sem 2013-ban, sem idén nem érték el az 5 pontot, azaz az emberek inkább bizalmatlanok a politikai rendszer iránt. Legkevésbé a 45-54 éves korcsoportba tartozók (4,1 pont), a legfeljebb alapfokú (4,3 pont), valamint érettségivel nem rendelkezők (4,3 pont) mondták azt, hogy bíznak a politikai rendszerben.

Általánosságban elmondható, hogy a politikai rendszer iránt érzett bizalom a nőknél, a férfiaknál, szinte mindegyik korcsoportban, az érettségizetteknél és a diplomásoknál is romlott 2013-hoz képest. A legnagyobb visszaesés az időseknél volt: a 65–74 éves korcsoportnál 4,8-ról 4,3-ra, a 75 éves vagy annál idősebbeknél pedig 4,9-ről 4,5 pontra esett vissza az érték. Egyedüliként a 45-54 év közöttiek bizalma növekedett minimálisan (4,1-ről 4,2-re) a politikai rendszerben.

Javult a rendőrség megítélése

A KSH számaiból kiolvasható további érdekesség: öt év alatt pozitív irányba változott, amit a jogrendszerről és a rendőrségről gondolnak a magyarok.

2018-ban az emberek nagyobb bizalommal vannak a jogrendszer és a rendőrség iránt, mint a politika iránt. A jogrendszer tekintetében mindenhol 5 pont feletti érték született, azaz az emberek inkább bíznak ebben.

Ennél jobb a magyarok megítélése a rendőrség iránt: ebben a kérdésben születtek a legmagasabb pontszámok. Egyedül a 75 éves vagy annál idősebb korcsoportban stagnált az eredmény (6,1), minden más csoportban javult a rendőrségbe vetett bizalom 2013-hoz képest. A 16-24 évesek, a 75 éves vagy annál idősebbek, valamint az érettségizettek válasza elérte a 6,1-et.

A legrosszabb eredmény az alapfokú végzettségűeknél lett, de még itt is 5,8-at ért el válaszok átlaga. A politikába vetett bizalom esetében ilyen jó eredmény egyetlen egy évben sem született.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!