2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A projektért felelős bizottság 40 milliárd eurós csomagot kér a kormánytól, hogy megkönnyítsék a zöldenergiára való átállást.

Németország 2038-ra bezárja az összes szénerőművét, áll abban a tervezetben, melyet egy péntek este kezdődött, maratoni tárgyalás után szombat kora reggel fogadott el az Angela Merkel által kinevezett Szénbizottság, írja a Financial Times. A program végrehajtásához a bizottság 40 milliárd eurónyi forrást kér a kormánytól, mellyel Németország azon régióiban segítenék a zöldenergiára való átállást, ahol a szénbányászat és a szénenergia-ipar még mindig óriási szerepet játszik. A bizottság azt is szeretné, ha a kormány megvédené a háztartásokat az energiaárak majdani megugrásától, mely mindenképpen együtt fog járni a szénkivezetéssel. Ez további 2 milliárd euróba kerülne a Berlinnek - évente.

A szénipar az egyik legnagyobb kibocsátója az üvegházhatású gázoknak. Németországot a még mindig jelentős iparágáért sok bírálat éri, mondván, nem nevezhetik magukat a klímaváltozás elleni harc egyik vezetőjének, ha még mindig ennyi szenet használnak, és a zöldítésért kampányolók akarata ellenére nem hajlandóak 2030-ig kivezetni a környezetre káros energiaforrást. Ugyanakkor az ország már korábban döntött a másik nagy emissziójú ágazat, az atomenergia 2022-ig való kivezetéséről.

A Szénbizottság tervezetét azonnal üdvözölték a németországi zöld csoportok, ugyanakkor a helyi Greenpeace hozzátette: 2038 túl távoli időpont, a program sebessége számukra nem elfogadható.

A szén- és lignitenergia óriási részét adja az ország energiamixének, tavaly majdnem 40 százalék volt az arányuk. A lignitipar különösen fontos a németeknek, a bányászat rengeteg embernek ad munkát az ország gazdaságilag gyengébb keleti felében.

Németország tavaly vállalta, hogy 2030-ig 60 százalékkal csökkenti széndioxid-kibocsátását, az 1990-es értékeket alapul véve. Ez a cél azonban nem tűnik tarthatónak, mert azt már elismerték, hogy a 2020-as rész-célkitűzést már valószínűleg nem fogják elérni. Ennek a feszültségnek a feloldására állította fel Merkel a Szénbizottságot, melynek február elsejéig volt ideje arra, hogy összehozza a programot, melyet most, csaknem egy teljes héttel korábban sikerült végelegesíteni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!