A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 238 ezer 700, a kedvezményeket is figyelembe véve 246 000 forintot tett ki - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2017 elejétől számítva mindössze két hónapban nem volt kétszámjegyű a keresetek éves növekedési üteme.
A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, 11,4, a költségvetési szektorban 11,7, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 10,5 százalékkal nőttek a keresetek.
Az év első nyolc hónapjában a havi bruttó átlagkereset 359 ezer 800, a nettó átlagkereset 239 ezer 300 forint volt, mindkettő 10,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Nincsenek meglepetések
Az előző hónaphoz mérve gyorsult a bérdinamika, ami elsősorban a bázishatás következtében alakult ki - közölte az adatokra reagálva Virovácz Péter, az ING szenior elemzője.
Tavaly augusztusban a közszféra esetében nagyon esett a bérnövekedés üteme, elsősorban az egyszeri bónuszok visszaesése következtében. Ennek fényében nem meglepő, hogy augusztusban a költségvetési szférában dolgozók keresete 11,7 százalékkal nőtt, ami az idei évben mért második legmagasabb adat (a februári bérdinamika 11,9 százalék volt).
Ami a versenyszférát illeti, a 11,4 százalékos év/év keresetbővülés nem jelent meglepetést, illeszkedik az év egészére jellemző trendbe. Továbbra is a nemzetgazdasági átlag felett emelkednek a bérek a mezőgazdaságban, a feldolgozóiparban és az építőiparban egyaránt. A szolgáltatószektorban a kereskedelem, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, valamint a szakmai tudományos tevékenység területén láthatjuk a legjelentősebb bérnövekedést - tette hozzá az elemző.