2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Más országokkal összehasonlítva úgy tűnik, a határon túl élő magyaroknak a legnehezebb leadni a voksukat a választás napján.

Más államoknál általános gyakorlat a levélszavazás – ami nálunk csak a határon túli magyarok esetében lehetséges. Nagy-Britanniában lehetőség van például arra is, hogy egy belföldi közvetítő segítségével voksoljanak a szavazópolgárok. A román állampolgároknak  amellett, hogy már levélben is szavazhatnak, 140 spanyol, 137 olasz, 61 német és 50 brit szavazóhelyiség is a rendelkezésre áll. Ezzel szemben a magyarok Németországban öt, Ausztriában kettő, Nagy-Britanniában pedig három városban szavazhatnak majd - írja a 24.hu.

Ugyanakkor Dánia, Írország, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Albánia, Macedónia és Ciprus külföldön élő állampolgárai nem vehetnek részt a szülőhazájukban rendezett választásokon. 

A külföldön élő magyaroknak egyre nehezebb a dolguk a szavazás napján. Fotó: Depositphotos
A külföldön élő magyaroknak egyre nehezebb a dolguk a szavazás napján. Fotó: Depositphotos

Mégis, a lap szerint nincs olyan megkülönböztetés, mint Magyarországon, vagyis hogy a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező (határon túli) választópolgárok számára engedélyezett a levélszavazás, a magyarországi lakhellyel rendelkező, külföldön élő társaik azonban csak regisztrációt követően, személyesen vehetnek részt a voksoláson, így adott esetben akár több száz kilométert kell utazniuk azért.

Ennek az idén is érezhető lesz a hatása, mert bár a négy évvel ezelőtti bő 58 ezer helyett ezúttal 65 716 ember regisztrált a külképviseleti szavazásra, ez töredéke a külföldön élő magyarok valós számának, vagyis sokan nem vállalják a szavazással járó kellemetlenségeket.

Körülbelül 500 ezer magyar állampolgár él külföldön. Németországban 190 ezer főt számlál a magyar diaszpóra, az Egyesült Királyságban 2020-ban már 114 ezer magyar élt, Ausztriában pedig 91 ezer.

A 2018-as választáson ehhez képest 52 ezer választópolgár szavazott. Ausztriában csak Bécsben lehetett ezt megtenni a nagykövetségen. Németországban négy város (Berlin, Düsseldorf, München és Stuttgart), Nagy-Britanniában és Észak-Írországban pedig Edinburgh, London és Manchester volt kijelölve a voksolás lebonyolítására. A 2022. április 3-ai szavazáson az Ausztriában élők már az innsbrucki főkonzulátuson is voksolhatnak, Németországban pedig Nürnberg került be a lehetséges szavazóhelyek közé, ugyanakkor az Egyesült Királyságban maradt a három helyszín.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!