5p

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács maga akarja összegyűjteni a levélszavazatokat. Kérdés, tiszta marad-e még így a választás?

A jelenlegi magyar kormányhoz lojális Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) rádiós hirdetésében és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szórólapján arra kéri az április 3-i magyarországi választások erdélyi szavazóit, hogy ne bízzák a levélszavazatot a postára, keressék vele munkatársaikat.

A Román Posta állásfoglalásában becsmérlőnek minősítette a magyar szervezetek kampányát. Megállapította, hogy - noha a társaság pontos neve nem szerepel a hirdetésekben - egyértelmű, hogy az utalás rá vonatkozik, hiszen nincsen más postai szolgáltató Romániában, amelyik a levélszavazatok célba juttatásával foglalkozna, jelentette az MTI. Azt is közölte: a hirdetések elégedetlenséget váltottak ki a postai kézbesítők sorában, akik az elmúlt hetekben kifogástalanul célba juttattak mintegy háromszázezer választási levélcsomagot. A posta álláspontja szerint a következő lépés az lett volna, hogy a posta juttatja el a levélszavazatokat is a magyarországi választási hatóságnak.

 "A Román Posta anélkül vált a választások kapcsán kialakult politikai csata áldozatává, hogy ennek köze lenne a szolgáltatásai minőségéhez" -

áll az állásfoglalásban.

Ki rendelkezik a levélszavazatok felett? Fotó: depositphotos
Ki rendelkezik a levélszavazatok felett? Fotó: depositphotos


Mindennek azért van különös jelentősége, mert, ahogy a 24.hu tudósítása alapján láthatjuk, a Vajdaságban is kikerülte a postát a Fidesz-barát Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), amikor az összes szavazási levélcsomag náluk landolt, arra hivatkozva, hogy a Concordia Minoritatis Hungaricae szerződést kötött a Szerb Postával arra vonatkozóan, hogy a VMSZ kézbesítheti csak a csomagokat a választóknak. Pásztor István, a VMSZ elnöke azt mondta, úgy tudták, a posta külső segítséget kért.

A Magyar Mozgalom erre reagálva jelezte, szerinte akciójával a VMSZ veszélybe sodorta a magyar választások tisztaságát, hiszen a VMSZ aktivistái a csomagok átadásakor állítólag nem adnak átvételi elismervényt, nincs nyoma annak, hogy ki vette át pontosan a csomagot, így nem tudni, nem a választópolgárok helyett töltik-e a ki a választási íveket. A 24.hu-hoz egy olvasói levél is eljutott, amelyben egy vajdasági olvasó jelezte, hogy szülei házánál is segítettek VMSZ-aktivisták, és kitöltötték a szavazólapot a Fidesz-KDNP javára.

De mi történik Erdélyben?

Ebben az értelemben tehát a román posta állásfoglalása felvetheti annak gyanúját, hogy a romániai szavazólapok begyűjtése valóban nem szolgálja a magyar választások tisztaságát.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

"Erdélyszerte a levélszavazatokat teljesen törvénytelenül, a kisebbségi szervezet székházaiban, polgármesteri hivatalokban és parókiákon is gyűjtik, miközben arra buzdítják az embereket, hogy ne a postán küldjék, mert állításuk szerint ez nem biztonságos" – írta az Eurnews olvasója, "átláthatatlannak" nevezve a levélszavazás erdélyi lebonyolítását, lévén "a szavazatok útja teljesen ismeretlen."

Ezt támasztotta alá Magyari Nándor László, a Babes Bolyai Tudományegyetem szociológiaprofesszora, a "Kezdeményezés az erdélyi pluralizmusért" csoport aktivistája az Euronews-nak nyilatkozva, aki szerint a titkos és egyenlő szavazat elve sérül ezzel az eljárással.

Amikor a halottak szavaznak

A Nemzeti Választási Iroda Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő adatigénylésére közölte, hogy az elmúlt négy évben 3085 elhunyt neve került ki a nyilvántartásból, közölte még az Euronews.

Magyari Nándor László is úgy tudja, hogy három-négy-öt évvel ezelőtt elhalálozott erdélyi magyarok is kaptak most levélszavazási csomagot, sőt, olyanok is, akik nem is regisztráltak, kérdés, milyen címlista alapján találták meg őket. A professzor jelezte, hogy elképzelhető a kétszer szavazás lehetősége is, hiszen Nagyváradon, Szalontán sokaknak van magyarországi lakásuk, nehéz ellenőrizni, átruccannak-e élőben is szavazni levélszavazatuk feladása után.

Van elv és van gyakorlat

László Róbert, a Political Capital választási szakértője elmondja, hogy a választási iroda "minden egyes választás és népszavazás előtt, minden regisztrált állampolgárnak kérdés nélkül kiküldi a levélcsomagot, benne a szavazólappal – anélkül, hogy tudná, közülük hányan lehetnek még egyáltalán életben". A levélben szavazóknak nem feltétlenül kell a saját lakcímükre kérni a levélcsomag postázását – így aztán akár a regisztráció során segítőkésznek mutatkozó aktivisták számára is könnyen hozzáférhető címet is megadhattak."

Elvileg a levélszavazásnál a csalás kizárt, gyakorlatilag viszont a törvény nem írja elő a válaszboríték postai úton történő visszajuttatását, hanem az leadható a konzulátusokon vagy a helyi magyar szervezeteknél is. A szavazólapok összegyűjtése tehát nem törvénytelen, kivéve, ha valaki kívülről "besegít" a kitöltésben, ezt viszont elég nehéz bizonyítani. Ahogy az azonosító íveken az aláírások hitelességét is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!