4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai elnök csütörtöki bejelentése előtt is sokan felvették, hogy demenciával küzd, a protekcionista lépés után viszont több közgazdász is konkrétan bolondnak nevezte Donald Trumpot.

Ahogy arról az mfor.hu is beszámolt, az Egyesült Államok a jövő héten 25 százalékos importvámot vezet be az acél és 10 százalékot az alumínium bevitelére - jelentette be Donald Trump amerikai elnök csütörtökön. Trump az amerikai ipar képviselőivel tartott találkozóján a washingtoni Fehér Házban kijelentette: újjáépíti az Egyesült Államok acél- és alumíniumiparát. Szerinte az utóbbi évtizedekben egyes országok tisztességtelenül kereskedtek ezekkel a fémekkel, ezért megvédeni a hazai termelést az olcsó külföldi konkurenciától.

A bejelentés ugyan nem érte teljesen váratlanul a képviselőket és a piaci szereplőket, hiszen erre az elnök az elmúlt hetekben már több alkalommal is tett utalást, ugyanakkor csütörtök délelőtt még úgy tűnt a józan ész dönt, és Trump visszakozik a bejelentéstől.

A lépés több elemző szerint is kereskedelmi háborút robbanthat ki, hiszen mind az Európai Unió, mind Kanada azonnal reagált a lépésre, és retorziókat helyezett kilátásba. Trump bejelentése emellett azonnali jogi következményeket vonhat maga után a kereskedelmi partnerek, és egyben a WTO részéről, mivel több szabályt is megsért az importvámok ilyen jellegű bevezetése. Az elnök lépése egyértelmű üzenet Kína és az Európai Unió felé. Az előbbi esetében az USA nagymértékben támaszkodik a fémipari importtermékekre, de már így is 29 féle tarifát róttak ki a kínai termékek behozatalára. Az USA külkereskedelmi deficitje tavaly új csúcsra emelkedett Kínával szemben, ezt kívánja lefaragni Trump. Az EU azonnali válaszlépéseket fontolgat, korábban már szó volt a Harley Davidsonok, a bourbon whiskey-k, és egyéb élelmiszerek importjának korlátozásáról, vagy megadóztatásáról.

Az elemzők egyöntetűen károsnak tartják a védővám bevezetését. A CNBC-nek nyilatkozó Peterson Institution for International Economics elnöke, Adam Posen odáig ment a kritikával, hogy egyszerűen idiótának titulálta az elnököt és a lépését, és arra szólította fel, hogy nyissa ki a szemét és használja végre az eszét. A közgazdász, aki korábban a Federal Reserve Bank of New York egyik vezetője volt, és a Kongresszus költségvetési tanácsának tanácsadó testületében is részt vett úgy látja, hogy az amerikai acélipart egy védővám nem fogja feltámasztani. A szektor az USA gazdaságához képest egyébként is kicsi, így emiatt felvállalni egy többfrontos háborút nem igazán bölcs dolog. Az acélipar 36 milliárd dollárral járult hozzá a GDP-hez, és 80 ezer embert foglalkoztatnak az ilyen tevékenységet végző cégek.

Az elemzők úgy látják, hogy még abban az esetben is, ha sikerül valamennyire a problémákat izolálni, akkor is komoly károkat fog okozni Trump lépése. A védővámokkal sújtott termékeket feldolgozó vállalatok ugyanis 6,5 millió embert foglalkoztatnak, és 1000 milliárdos a gazdasági összteljesítményük. Egyöntetű a vélemény, hogy ezeknek a vállalatoknak a versenyképessége romlik, ha életbe lépnek a védővámok.

Nem őszinte Trump mosolya
Nem őszinte Trump mosolya

Sokan azonban általános adok-kapokra számítanak, az amerikai lépésre érkező korlátozások szinte biztos, hogy számos más területet is érinteni fognak. Jellemző, hogy még Trump gazdasági tanácsadói stábjának tagjai közül is többen elutasítják a lépést, így például Gary Cohn, és a gazdasági tanácsadók tanácsának elnöke, Kevin Hassett is potenciális veszélynek tartja, hogy a multilaterális gazdasági együttműködések felrúgásának komoly következményei lesznek. Miután a szabadkereskedelmi megállapodások egyik komoly haszonélvezője az USA, ennek a rendszernek a lebontása hosszútávon a saját érdekeikkel szembe megy.

A bejelentés világszerte megrázta a tőzsdéket. Csütörtökön az amerikai piacok nagyot estek, a Dow Jones 1,7 százalékot, az S&P 500 1,3 százalékot esett, míg erősödött a volatilitás és a VIX index kéthetes csúcsra kapaszkodott fel. Az elnök bejelentésére az érintett iparág amerikai részvényei ellenben megugrottak, a US Steel 5,8 százalékot, a Nucor 3,3 százalékot és a Century Aluminum 7,5 százalékot ralizott. A pénteki kereskedésben az európai piacokat alaposan megborították a német és a francia tőzsde indexe is 2 százalék feletti esésben állt az ebéd utáni időszakban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!