4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány elismerte, hogy elinflálja a szociális kiadásokat.

A Pénzügyminisztérium (PM) elküldte a jelentését az Európai Tanácsnak, melyben részletezi - illetve részleteznie kellene -, hogy milyen intézkedéseket tesz a magyar kormány a strukturális hiánypálya megtartása érdekében. Az Európai Bizottság ugyanis kétségeit fejezte ki, hogy a magyar államháztartási folyamatok mellett a középtávú költségvetési célokkal összhangban alakul a strukturális egyenleg. Ezért elindították a Jelentős Eltérés Eljárást, amelynek keretében zajlik most a levelezés a kormány és az uniós testületek között.

Közmunkások
Közmunkások

A tanácsi ajánlás szerint az összes rendkívüli bevételt a hiány csökkentésére kell fordítani és a költségvetési konszolidációs intézkedések révén növekedésbarát módon kell biztosítani az államháztartás strukturális egyenlegének tartós javulását.

Az erre készült pénzügyminisztériumi jelentésből azonban nem lesz okosabb a Tanács. A dokumentum nem tartalmaz konkrétumokat, cselekvési terveket, csak felsorolja mindazokat az intézkedéseket, amelyek a tanácsi szakpolitikai ajánlások megtételekor már ismertek voltak.

Van azonban olyan információ a jelentésben, ami rávilágít a kormány szociálpolitikai szándékaira.

Mint a jelentésben írják, 2019-ben elsősorban a növekedési szempontból előnytelen kiadások GDP-arányos csökkentésére kerül sor. E sorban említik a szociális kiadásokat: azok egy része a gazdasági prosperitás miatt is csökkenhet, ugyanis a nyugdíjak kivételével e kiadások nincsenek indexálva, így GDP-arányos nagyságuk számottevően mérséklődik a gazdasági bővülés idején.

Vagyis a kormány elismeri, hogy elinflálja a szociális kiadásokat, azok változatlan értéke miatt súlyuk csökken az államháztartáson belül.

A szociális kiadások idei és jövő évi előirányzatai (2019-es költségvetési törvény, milliárd forint) alapján elmondható, hogy az átlagot tekintve valóban szinten maradnak ezek a tételek:

Családi pótlékok és gyermekeknek járó juttatások

  • 2018: 555,5
  • 2019: 575,9

Egyéb szociális támogatások

  • 2018: 376
  • 2019: 373,5

Szociális és jóléti intézményi szolgáltatások

  • 2018: 1009,4
  • 2019: 977,1

Folytatva a jelentést, a PM szerint a nyugdíjkiadások GDP-hez mért kiadása az infációs indexálás és a 3,5 százalék feletti növekedés esetén fizetendő prémium mellett is várhatóan csökken a jelentős gazdasági növekedés eredményeként. A háztartásoknak jutó transzferek GDP-arányos nagysága 0,5 százalékkal csökken - teszik még hozzá.

Fontos üzenet még, hogy a munkavállalás ösztönzése - a bérfelzárkóztató intézkedések mellett - azzal van összhangban, hogy a munkavállalás szempontjából ellenösztönző kiadások relatíve csökkenjenek. A közmunkaprogram kiadáscsökkentést eredményező racionalizálása is erre az elvi megfontolásra vezethető vissza - áll a jelentésben.

Nem titkolják tehát, hogy a munkanélküliség időszakában elérhető jövedelmeket szándékosan fojtják le, hogy ezzel is a munkaerőpiacra való visszalépésre inspirálják az érintetteket.

Mint említettük, a jelentés nem segíti a Tanácsot annak megértésében, hogy a kormány milyen intézkedésekkel tereli vissza a költségvetést a megfelelő pályára. Annyi derül ki a dokumentumból, hogy a lendületes gazdasági növekedéssel mérsékelt szinten tudjuk tartani a hiányt, vagyis kinőjük azt. Ebben támogatja még a kormányt - olvasható a jelentésben -, hogy "a szociális hozzájárulási adó csökkentése feltételes, amivel további költségvetési kockázatokat lehet kitolni". Vagyis a jövő január helyett fél évvel későbbre időzített adócsökkentés is hozzájárul a költségvetési pálya megtartásához - közölte a Tanáccsal a PM.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!