3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Megragadt 4 százalék körül az éves inflációjuk, teljesen jogosan kapnak tehát kompenzációt novemberben.

Március óta minden hónapban magasabb inflációt mért a nyugdíjasok fogyasztói kosarában a Központi Statisztikai Hivatal, mint az aktív (vagyis fizetésből élő) háztartások vásárlásainál, és ez a trend októberben sem tört meg. A legfrissebb adatok szerint ugyanis míg az utóbbi mérés 3 százalékos inflációt jelez, a nyugdíjasok körében 3,4 százalékot állapított meg a statisztikai hivatal.

Legalább több pénz áll a házhoz novemberben
Legalább több pénz áll a házhoz novemberben

Ha a szeptemberi adattal vetjük össze, akkor persze nem annyira borús a kép, akkor 3.8 százalékos nyugdíjas inflációról számolt be a KSH.

Összességében az első tíz hónap átlagában 3,9 százalék volt a nyugdíjas infláció. Ez minimális mértékben alatta marad a 4 százaléknak, ami alapján idén novemberben kiegészítést, illetve nyugdíjemelést kapnak az idős honpolgárok. A 4 százalékot a január és augusztus közötti időszak inflációja szerint állapították meg, vagyis kijelenthető, hogy azóta nem romlott a helyzet, de nem is javult.

A KSH részadatai visszaigazolják laptársunk legutóbbi árfelmérésének tapasztalatait: valamelyest csökkent az árnyomás a boltokban (fontos, hogy kollégáink novemberben jártak legutóbb árfelmérésen a boltokban).

A Privátbankár megállapítása szerint éves mélypontjuk közelébe estek az élelmiszerárak. A mostani jelentés szerint éves alapon valóban kisebb ütemben emelkedtek az élelmiszerárak: míg szeptemberben még átlagosan 7,3 százalékos drágulást mért ebben a körben a KSH, októberben már "csak" 6,5 százalékot. Ami az egyes termékeket illeti:

  • az idényáras élelmiszerek drágulása (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs) a szeptemberi 18,5 százalék után októberben 15,7 százalékra mérséklődött
  • a párizsi, kolbász áremelkedése 17 százalékról 13,4 százalékra lassult

Érdemben nem változott a cukor, liszt áremelkedési üteme (11,7 illetve 11 százalék), míg a szeszes italok, dohányáruk esetében is az ütem mérséklődését tapasztalni.

Azért a különbségek között érdemes még megemlíteni, hogy míg szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva 0,4 százalékos árcsökkentést regisztrált a teljes fogyasztói kosárban a KSH, októberben minimális mértékű (0,2 százalékos) emelkedést jegyeztek fel. A havi összevetés alapján egyébként nem változott a nyugdíjas infláció sem, maradt 0,2 százalékos.

Ott tartunk tehát, hogy az adatok alapján teljesen megalapozott a nyugdíjasok ebben a hónapban esedékes kompenzációja, ami egyben a nyugdíjak emelésével jár együtt. Mint lapunk jelezte, a következő évben is hasonlóra lehet számítani: a kormány ugyanis 3 százalékos nyugdíjemelést szavaztatott meg a parlamenttel, de a Magyar Nemzeti Bank szerint ennél magasabb, 3,5-3,6 százalékos inflációra lehet számítani. A különbözettel érnek tehát kevesebbet a nyugdíjak egészen addig, amíg a következő kompenzációt meg nem kapják. Ezt nem befolyásolja az a tény sem, hogy idén a januári 2,8 százalékon felül novemberben további 1,2 százalékos pótlólagos emelésben részesülnek az idősek, mert a januári 3 százalékot ehhez mérten kell majd megállapítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!