4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Szeptemberben 0,4 százalékponttal múlta felül az idősek inflációja az aktív háztartásokét.

A Központi Statisztikai Hivatal mai adatközlése szerint míg az infláció 3,4 százalék volt szeptemberben éves visszatekintésben, addig a nyugdíjasok kosara szerint számolt mutató 3,8 százalék volt. Ez volt az első alkalom egyébként, hogy a KSH feltüntette az utóbbiakra vonatkozó inflációt az év eddig eltelt időszakára vetítve. Korábban rendre az Mfor.hu számításai adtak eligazítást e téren.

Elfogyott a pénz (Fotó: deposithphotos)
Elfogyott a pénz (Fotó: deposithphotos)

Az árakat éves szinten továbbra is az élelmiszerek húzzák, ebben a termékkörben 7,3 százalékos árnövekedést mért a statisztikai hivatal szeptemberben. A KSH árfelíró munkatársai a munkájuk során átlagosan 368 forintos kenyérárral találkoztak a boltokban, a párizsi kilója 1930 forintba került, a tízdarabos tojás 438 forintba. Paradicsomot 467 forintért vásároltak átlagosan, vöröshagymát 279 forintért. Ugyanezek az árak egy évvel korábban így néztek ki: 310, 1600, 395 forint, a paradicsom akkor 511 forintba került, a vöröshagyma 300 forintba.

Mint lapunk elsőként megírta, az idei árfolyamatok miatt a nyugdíjasok átlagosan 20 ezer forintos kompenzációra számíthatnak novemberben. Mivel az év eleji 2,8 százalékos nyugdíjemelés alatta marad a nyugdíjasok körében (törvényi kötelezettség alapján) az első nyolc hónapban mért 4 százalékos inflációnak, a különbözet mértékével ki kell egészíteni a járandóságokat. A számítás helyességét megerősítette az előző havi adat is.

Mindez tehát azt jelenti, hogy idén a nyugdíjasokat jobban sújtja az infláció, mint az aktív háztartásokat, vagyis a nyugdíjasok élete drágább. Ennek ellentételezését szolgálja a kompenzáció, ám azt csak az év végén kapják meg az idősek, addig reálértéken veszítenek. Kárpótlásukra sokféle eszköz állna még a kormány rendelkezésére, hiszen az idei költségvetésbe betervezték a prémiumot (ami 3,5 százalékos gazdasági növekedés felett jár), ám ezt a mintegy 20 milliárd forintot nem lehet kifizetni ezen a jogcímen a nyugdíjasoknak, mert örülhetünk, ha megússzuk 5 százalékkal a recessziót.

A mai Kormányinfón kollégánk kérdésére azonban az is kiderült, hogy más jogcímen sem lehet kiutalni ezt a pénzt, mert az is felszívódott a gazdaságvédelmi alapban, sok más tételhez hasonlóan. Ezt az alapot a kormány a járvány negatív gazdasági hatásainak kivédésére állította fel, költségvetési előirányzatok átirányításával. Gulyás Gergely miniszter tájékoztatása szerint azonban nemhogy a prémiumra szánt összeg, de más tartalékai sincsenek már az alapnak, az kifogyott a védekezés során. A felhasználási célok egyébként több esetben nem illeszkedtek a járványhelyzethez, elég a Budapest-Belgrád vasútfejlesztési projektre gondolni.

Más juttatásokra sem számíthatnak idén az elhangzottak szerint az idősek (mint tavaly volt például a rezsiutalvány, vagy az idénre remélt 50 ezer forintos kiegészítés, amit nyugdíjas szervezetek sürgetnek), mivel az erre vonatkozó kérdésünkre Gulyás Gergely a 13. havi nyugdíj jövő évi visszavezetéséről kezdett el beszélni.

Törvény szerinti kompenzáció viszont lesz, a mai bejelentés alapján a kormány a következő hetekben dönt erről.

Nagyon úgy fest, hogy jövőre is hasonló hónapokra kell számítaniuk az időseknek. A kormány 3 százalékos inflációt vár arra az évre, ekkora nyugdíjemelést épített be a 2021-es költségvetésbe, csakhogy a piacok ennél magasabb árnövekedéssel számolnak. A Magyar Nemzeti Bank a szeptemberben publikált friss inflációs jelentésében 3,5 százalékos inflációt vetített előre. S bár a mai, 3,4 százalékos általános infláció alatta maradt a piaci várakozásoknak, kérdés, hogy ez az adat az előrejelzése felülvizsgálatára készteti-e a jegybankot. Mindenesetre jelenleg az a helyzet, hogy amennyiben az MNB prognózisa helytálló lenne, akkor a nyugdíjasok jövő novemberig megint hitelezői pozícióba kerülnének a költségvetéssel szemben - a következő kompenzációig ugyanis az emelés nem fedezné az inflációjukat. Ráadásul mint ebben a cikkben megírtuk, a jegybank szerint jövőre főleg az élelmiszereknél és az üzemanyagoknál lehet számítani további árnyomásra, vagyis azon termékeknél, amelyek a nyugdíjasok fogyasztásában nagyobb súllyal szerepelnek. Ez pedig azt jelentené, hogy a nyugdíjas infláció megint túlszárnyalna minden más hasonló mutatót.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!