4p

Mivel építési hulladékkal kívánják feltölteni a gigantikus vértesi bányagödröt, ezért indokoltnak nevezhető a névcsere.

Már sokkal jobban utal az Orbán család cégének új neve a vállalkozás valódi tevékenységére. Lapunk írta meg először, hogy egyre jobban bevonják az üzletbe a kormányfői família eddig kevésbé ismert harmadik generációját a gánti kőbányában. Egészen pontosan Orbán Dávidról van szó, aki a miniszterelnök öccsének, Orbán Győzőnek a fia. A DG Kőbánya Projekt Kft.-t tavaly július 10-én jegyezték be, a székhelye Gánt, az új cég többségi tulajdonosa a Gánt Kő Kft., de Orbán Dávid is tulajdonos benne, aki így nem csak ügyvezető, hanem résztulajdonos is.

A cégnek azonban már új neve van, ami sokkal őszintébb, mint az eddigi DG Kőbánya elnevezés. Az már ugyanis kirajzolódott, hogy pontosan mi is lesz a munkamegosztás az Orbán Győző Bálint - aki Orbán Viktor miniszterelnök édesapja -, 100 százalékos tulajdonában lévő Gánt Kő Építőanyag-gyártó és Kereskedelmi Kft. és a leánycége, a DG Kőbánya Projekt Kft. között. Röviden: előbbi végzi a kitermelést, utóbbi pedig feltölti a bányagödröt építési hulladékkal. Ezért is találó, hogy a DG Kőbánya Kft.-t tavaly november 23-án átnevezték Dolomit Inert Kft.-re, a tevékenységi listába pedig szépen fel is vették a

  • nem veszélyes hulladék gyűjtését, kezelését és ártalmatlanítását.

Az inert hulladék a legnagyobb mennyiségben előforduló hulladéktípus a világon, ami legtöbb esetben épületek bontása alkalmával keletkezik. A Fejér Vármegyei Kormányhivatal pedig már korábban engedélyezte az Orbán család cégének a hulladékgazdálkodást. Ez jó nagy munka lesz. A bánya területe jelenleg egészen pontosan

  • 43,3656 hektár.

A feltöltendő bányagödör becsült térfogata:

  • 15 millió köbméter.

Nem véletlen, hogy az előzetes kalkulációk szerint a feltöltéses tájrendezés 2077-ben fejeződhet be. A munkát már elkezdték. Hadházy Ákos független képviselő írta meg tavaly december közepén, hogy a környék lakói által készített fotón látszik, hogy már meg is kezdték a törmelék lerakását. Egy bányagödör feltöltés amúgy elvileg teljesen bevett dolog: többnyire tiszta betont, téglát, cserepet és kerámiát, valamint föld és kövek keverékét vesznek át a lakosságtól, építési vállalkozásoktól. Az Orbán család cégének engedélye évi 400 ezer tonnára szól, ami napi 1600 tonna hulladékot jelent.

Fáj a tájseb. Fotó: Vég Márton
Fáj a tájseb. Fotó: Vég Márton

Azt egyelőre még nem tudni, hogy ezt az irgalmatlan mennyiségű inert hulladékot honnan szállítják a gánti kőbányához. Az eljárási dokumentumok szerint a beérkező hulladékot a telephely bejáratánál szemrevételezéssel ellenőriznék. Elvileg így akadályoznák meg, hogy környezetszennyező hulladékokat is beleöntsenek a bányagödrökbe.

Az amúgy székesfehérvári lakos Orbán Dávid 2022 eleje óta kapcsolódott be aktívabban az Orbán-bányák igazgatásába, hiszen ügyvezetője lett az Orbán-család legnagyobb bányászati cégének, a gánti Dolomit Kőbányászati Kft.-nek. Ez igazi aranybánya: 2 milliárd forintos profittal zártak 2022-ben, a vállalat 51,1 százalékos tulajdonosa Orbán Győző, a miniszterelnök 83 éves apja.

Az ellenzéki politikusok közül Hadházy Ákoson kívül mindössze Jávor Benedeknek nem tetszik az Orbán család hulladékbiznisze. A zöld politikus szerint a kiadott engedélyt vissza kell vonni, részletes, szigorú környezetvédelmi engedélyezési eljárást kell lefolytatni, ennek keretében pedig kizárólag olyan feltöltési tevékenységet lehet engedélyezni, amely garanciát jelent a vértesi karsztvízbázisok védelmére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!