4p

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújának egyik központi témája a járvány- és vakcinahelyzet volt. 

Az elmúlt 24 óra adatainak ismertetése során az oltottak számára is kitért Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában. Eszerint már 264 530 legalább egyszer beoltott magyar van, akik közül 92 ezer körül van a második oltásukat is megkapók száma. A kormányfő szerint ezzel

fordulóponthoz érkeztünk, mivel eddig a vírus támadott, mi védekeztünk, most viszont már mi támadunk a vakcináknak köszönhetően. 

Az oltási tervet illetően elmondta, hogy március 15-re minden 60 fölötti regisztrált személy megkapja az oltást, ezzel a közvetlen veszélynek kitett személyek védve lesznek. Április elejére pedig 2 millió beoltottunk lehet, ha pedig a kínai vakcinát is lehet használni, akkor a 2 milliót is meghaladja majd a védettek száma (az oltottak és azok száma, akik az elmúlt 6 hónapban átestek a fertőzésen). A tervek szerint jövő héten talán már az orosz vakcinával is elkezdődhet az oltás Orbán szerint. 

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az uniós vakcinabeszerzéssel kapcsolatban új, érdemi információt nem tudott elárulni a műsorvezető kérdésére. Az továbbra is lassan halad. Orbán Viktor "jóindulatú olvasata" erről az egészről az, hogy a brüsszeli bürokraták számára a legfontosabb az volt, hogy olcsón szerezzék be a vakcinákat. Ezt valahol meg tudja érteni, mert támadási felületet jelenthet számukra, ha drágán veszik majd a vakcinákat. A magyar kormány azonban másként gondolkozik, a kormányfő szerint

ha választani kell, hogy kevesebb vakcina, lassan és olcsón, vagy drága vakcina, de gyorsan és sok, akkor utóbbi mellett dönt. Nyilván számít a pénz, de jelen esetben az emberéletek fontosabbak. 

A nyitással és a korlátozások enyhítését illetően kitért a február közepén induló online nemzeti konzultációra, melynek során március elejéig várják majd az emberek véleményét. Orbán Viktor szerint a nyáron lefolytatott konzultáció is nagyon hasznos volt, mert kiderült, hogy milyen korlátozó intézkedések bírhatók ki számukra, illetve melyek nem. Utóbbiak közé sorolta például az általános iskolák bezárását, míg a kibírható intézkedések közé került a színházak, éttermek bezárása. 

Azzal kapcsolatban, hogy a nyitás során megkülönböztetik-e a védett személyeket a többiektől, nem szeretett volna konkrétumokat mondani a miniszterelnök. Annyit elárult: nem tartja ördögtől valónak, hogy azok számára, akik már védettek (beoltották őket vagy átestek a fertőzésen) egy gyorsabb nyitást tegyenek lehetővé. Azonban mindenekelőtt megvárná a konzultáció eredményeit majd, mert a legfőbb kérdés ebben az esetben az, hogy mit szólna a többi magyar egy ilyen forgatókönyvhöz. Ha úgy éreznék, hogy sérülnének a jogaik, vagy nem tartanák elfogadhatónak ezt a megkülönböztetést, akkor egy ilyen döntés csak rombolná a társadalmat Orbán Viktor szerint. 

A védekezés sikerességének mércéje Orbán Viktor számára a munkahelyek száma, melyben jól áll Magyarország, sőt nemzetközi összevetésben sem néz ki rosszul az ország helyzete. A visszaesés mértéke 5-6 százalék között lesz a miniszterelnök szerint, pontosabban 5,1-5,2 százalék környékén. Ezzel pedig jobban vagyunk az osztrákoknál, németeknél, sőt még a cseheknél is.

A gazdaság-újraindítási akciótervnek köszönhetően pedig 2021 egy "példátlanul sikeres év lesz". 

Megjegyezte, hogy az első döntéseket már meghozták, áprilisban terítékre kerülnek a felsőoktatási kutatás-fejlesztés átalakítására vonatkozó döntések, júniusban pedig agrár- és vidékfejlesztési programot fognak indítani. A tervek szerint az akcióterv intézkedései és programjai október-novemberre mind elindulnak. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!