Az ukránoknak meg kellene fontolniuk, hogy elhagyják az országot, hogy energiát takarítsanak meg - jelentette ki Ukrajna legnagyobb magánenergia-vállalatának vezetője.
Az orosz rakétacsapások megbénították Ukrajna energiarendszerét, és a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy Kijevnek a tél beálltával az elektromos hálózat „teljes leállásával” kell szembenéznie. A hőmérséklet zuhanásával és a fővárosban a hét elején megérkezett az első hó, a tisztviselők országszerte küzdenek az áramellátás helyreállításáért, miután a háború kezdete óta az ukrán polgári infrastruktúra legsúlyosabb bombázása történt.
Maxim Timcsenko, a DTEK energiacég vezérigazgatója a BBC-nek adott interjújában elmondta, hogy Ukrajna villamosenergia-rendszere minden orosz támadással egyre kevésbé megbízható.
Timcsenko szerint az áramfogyasztás csökkentése a kulcs a működésben tartáshoz.
Ha három-négy hónapig találnak alternatív szállást maguknak az emberek, az nagyon hasznos lehetne a rendszer számára.
Szerinte az ukránoknak úgy kell tekinteniük az ország elhagyására, mint arra, hogy így segítik országukat az Oroszország elleni háború megnyerésében.
Ha kevesebbet fogyasztunk, akkor a sérült katonákkal rendelkező kórházakban garantált az áramellátás. Tehát ha kevesebb az ember, kevesebb az áramfogyasztás is, így a távozás azoknak jelent segítséget, akiknek mindenképpen maradniuk kell.
A kormány arra szólította fel az embereket, hogy korlátozzák háztartási készülékek, például sütők és mosógépek használatát. A megrongálódott energiarendszer azonban továbbra sem képes a jelenlegi szükségletek kielégítésére elegendő villamos energiát előállítani, így a fogyasztás csökkentésének minden módja – beleértve az ország elhagyását is – úgy kell tekinteni, mint ami segít Ukrajnának megnyerni az Oroszország elleni háborút – magyarázta Timcsenko.
Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij azt mondta, hogy nagyon nehéz több mint tucatnyi régióban uralkodó villamosenergia-helyzetet. Eddig az áramszüneteket általában néhány órára korlátozták, de az újabb orosz támadások hosszabb áramszünethez vezethetnek. A sérült infrastruktúra helyreállítása is egyre nehezebb.
"Sajnos kifogytunk a berendezésekből és a pótalkatrészeinkből... Ezért kérjük partnereinket, kormányzati tisztviselőket, cégeket és az alkatrészek gyártóit, hogy segítsenek a rendelkezésre álló berendezések azonnali szállításában" - mondta Timcsenko.