3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Közgazdasági Társaság kerekasztalának résztvevői szerint az árrésstop alkalmatlan az infláció letörésére.

„Az infláció olyan, mint a láz: nem maga a probléma, az csak mutatja, hogy valami gond van” – erről Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója beszélt a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) árréstopról szóló kerekasztal beszélgetésén. Palócz szerint az infláció alapvetően nem rossz dolog, sőt, az 1-2 százalékos infláció serkenti is a gazdaságot, az ennél magasabb azonban már káros, ahogy a 0 százalékos infláció és a defláció is – írja  tudósításában a hvg.hu.

Palócz szerint a kormány úgy tekint a szolgáltatókra, mint valami épphogy csak megtűrt ágazatra, pedig szerinte nem lehet az egész gazdaság bajáért a kereskedelmet és szolgáltatásokat okolni. Az extraprofitadót szerinte be se kellett volna vezetni, de pláne nem 2022 tavaszán, amikor egy alapból árelszállós időszakban adott egy extra löketet adott az inflációnak. 

Palócz Évával a Klasszis Klub vendégeként is találkozhattak
Palócz Évával a Klasszis Klub vendégeként is találkozhattak
Fotó: Kopint-Tárki

Balatoni Judit, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének főtitkára arról beszélt, hogy az infláció kiszámíthatatlanságot okoz a piacon, emellett rontja a hazai versenyképességet is, noha a kormánynak szerinte épp ezt a versenyképességet kellene támogatnia. Azt is hozzátette, hogy Magyarországon az elmúlt 3 évben nem adtak át új bevásárlóközpontot, ez pedig csak részben tudható be a plázastopnak, inkább makrogazdasági tényezőknek és az inflációnak tudható be. 

Szerinte az árrésstop szerinte rövid távon likviditási feszültséget okozhat, hosszú távon pedig csökkenti a befektetési kedvet is. Problémásnak tartja azt is, hogy az ehhez hasonló kormányzati intézkedések előtt nincs érdemi egyeztetés a szakma képviselőivel. 

A magyar kormány nem következetes, nincs olyan irány, amelyhez valamelyest is ragaszkodna, amelyikhez meg ragaszkodik, az meg káros” 

– ezt már Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatási igazgatója jelentette ki.

Szerinte az például butaság, hogy az emberek azért ne fogyasztanának, mert megtakarítanak. Valójában arról van szó, hogy a magyarországi jövedelemeloszlás szélsőségesen egyenlőtlen, a kormányzati döntések pedig a gazdagabbaknak kedveznek. A szegényeknek viszont nem, pedig ők fogyasztanának, csak nincs miből. 

Az infláció oka maga a kormány” – jegyezte meg Molnár,

felidézve, hogy számos díjat a kormány messze az infláció feletti mértékben emelt. „Hogyan küzdjünk az infláció ellen, ha a maga a kormány nem küzd ellene?” – tette hozzá. 

A kerekasztal résztvevői egyetértettek abban, hogy az árrésstoppot azonnal ki kellene vezetnie a kormányzatnak. Palócz szerint ezt fokozatosan kellene megtenni, de minél előbb el kell kezdeni. „Az árstop is kétszer sújtott: amikor bevezették, és amikor ki” – idézte fel. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!