3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő héten vizsgálja Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő - tavaly óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással tartják nyilván a magyar szuverén osztályzatot, valamelyest gyengébb szinten, mint a többiek.

Pénteken este jöhet az értékelés

A Moody's 2021-re összeállított menetrendjében szeptember 24-re, jövő péntekre tűzte ki a magyar államadós-besorolás idei második felülvizsgálatát. A cég a kialakult gyakorlatnak megfelelően várhatóan a fő európai és amerikai piacok heti zárása után, péntek éjjel jelenti be döntését Londonban.

A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő az idén összesen hat - egyenként két-két - időpontot jelölt ki a magyar osztályzatok vizsgálatára. A másik két globális hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings már elvégezte a magyar adósbesorolások mindkét idei felülvizsgálatát - az elsőt mindketten február 12-én, a másodikat a Fitch július 30-án, az S&P augusztus 13-án -, és a két cég mindkét időpontban változatlan stabil kilátással megerősítette a magyar államadós-osztályzatokat. A Moody's jövő heti felülvizsgálati időpontjával tehát befejeződik Magyarország idei hitelminősítői vizsgálatsorozata.

A Moody's idei menetrendjében Magyarország először március 26-án szerepelt, de a cég akkor nem vizsgálta érdemben a magyar szuverén besorolásokat.

Benne van a pakliban az is, hogy felminősítenek

A Moody's Investors Service jelenlegi "Baa3" magyar államdós-besorolása a Fitch Ratings és a Standard & Poor's módszertanában "BBB mínusz"-nak felel meg. A Fitch és az S&P azonban két éve egy fokozattal a jelenleg is érvényes "BBB"-re javította a magyar államadósság-kötelezettségek besorolását az addigi "BBB mínusz"-ról, így a Moody's a másik két hitelminősítőnél egy szinttel alacsonyabb besorolást tart érvényben Magyarországra.

Ha az egyes besorolásokat az összehasonlíthatóság érdekében egy szám-skálán értelmezzük (minél gyengébb a besorolás, annál alacsonyabb számot rendelve hozzá), akkor így alakult a három nagy hitelminősítőnél Magyarország besorolása az elmúlt években: 

A Moody's ugyanakkor éppen egy éve, a tavaly szeptemberi felülvizsgálati időpontban felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az addigi stabilról a magyar szuverén osztályzat kilátását, egyebek mellett azzal az akkori véleményével indokolva a lépést, hogy a koronavírus-járványnak a magyar gazdasági és pénzügyi erőre kifejtett negatív hatása valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.

A Moody's a kilátás tavalyi javításának fő tényezői között említette azt a véleményét is, hogy a magyar gazdaság a "Baa3", illetve az eggyel jobb, "Baa2" besorolású gazdaságokhoz képest is erős teljesítményt mutatott az addigi időszakban, és mindehhez a magyar gazdaság hazai és külső adósságpozícióinak javulása társult.

És hogy mindez mennyit számít? Korábban Bod Péter Ákos írt cikket lapcsaládunknak a témáról:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!