Májushoz képest júniusban az éves infláció az adatokat közlő 43 európai országból 33-ban emelkedett – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár Európai Inflációs Körképéből. A három éve futó felmérés eddigi történetében most először fordult elő, hogy ennyi ország jelentett magasabb éves inflációt az előző hónaphoz képest.
A legnagyobb havi növekedést Észak-Macedónia produkálta, 1,2 százalékpontos emelkedéssel, utána Szerbia és Koszovó következett 0,8, illetve 0,7 ponttal – igaz, utóbbi az EU-tag Bulgáriával holtversenyben. Az Európai Unió tagállamai közül Csehország, Észtország és Svédország mutatta Bulgária után a legnagyobb havi gyorsulást, 0,5 százalékponttal.
Magyarország helyezése a rangsorban nem változott: az európai mezőnyben továbbra is a nyolcadik legmagasabb inflációt mérték, míg az EU-tagországok között Románia és Észtország mögött a harmadik helyen áll. Románia az EU legmagasabb inflációjú tagállama maradt, amely márciusban vette át ezt a pozíciót.A közép- és kelet-európai régióban júniusban Szlovéniában 2,2, Csehországban 2,9, Horvátországban 3,7, Lengyelországban 4,1, Szlovákiában 4,3, Bulgáriában 4,4, Szerbiában pedig 4,6 százalékos éves inflációt mértek.
Az európai országok közül a legalacsonyabb éves infláció Cipruson, Svájcban és Finnországban volt, sőt Cipruson már második hónapja deflációt mértek. Az egyetlen ország, ahol a pénzromlás mértéke nem változott májushoz képest, Norvégia volt.A visszatekintő reálkamatok rangsorában Magyarország egy helyet rontott: júniusban már hat országban volt magasabb ez a mutató, miközben a jegybanki alapkamat itthon 6,5 százalékon maradt, az éves infláció pedig 4,6 százalékra emelkedett.