3p

Bár csak a tízhavi adatok állnak a rendelkezésre, az tisztán látszik, hogy csapnivaló évet zár a kiskereskedelem. Az aggasztó mérleg szerint sokkal többért vásároltak kevesebbet a magyarok. 

Többéves mélypontra esett vissza a magyarországi kiskereskedelem az idén. Ez elsősorban az durva inflációs nyomásnak, ezzel összefüggésben a reálbérek csökkenésének, a mindennapi kiadások emelkedésének, a nagyobb kiadások elhalasztásának köszönhető. 

Bár egyelőre csak az év első tíz hónapjára vonatkozó adatok állnak rendelkezésre, ezekből is látszik a kiskereskedelem gyászos eredménye. A szektor teljesítményét az élelmiszerek, a nem élelmiszerek - köztük bútorok, műszaki cikkek, használt termékek - forgalma mellett az üzemanyag-kiskereskedelem határozza meg. Mindhárom alágazatban csökkent a forgalom volumene - leegyszerűsítve a mennyiségi értékesítés - januártól októberig minden hónapban. 

Mínusz 9 és plusz 9

A forgalom volumenének hanyatlásában főszerepet játszott az üzemanyagpiac. Tavaly - december elejéig - érvényben volt a 480 forintos ársapka, idén viszont jóval magasabb áron lehetett tankolni. Ennek eredményeként az üzemanyag-forgalom több mint 20 százalékkal csökkent. Közben a bevétel, a forintban mért forgalom lényegében stagnált, 2538 milliárd forintot tett ki. 

Szakadék a benzinkutakon. Fotó: Pixabay
Szakadék a benzinkutakon. Fotó: Pixabay

Az üzemanyagok tehát jelentősen visszahúzták a szektort, ám ezek nélkül is nagyon kedvezőtlen a kép. Az élelmiszerek esetében a forgalom volumene 5,5 százalékkal csökkent éves szinten. Ezzel szemben ezekre a termékekre 7295 milliárd forintot költöttek a magyarok, 17 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ez a látványos eltérés a nem élelmiszereknél is "megvan". Utóbbiaknál a volumen 7,2 százalékos visszaesése mellett a forintban mért forgalom 4 százalékkal, 5159 milliárd forintra csökkent. 

Kevesebbet vásároltak a magyarok, de többet fizettek. Fotó: Pixabay
Kevesebbet vásároltak a magyarok, de többet fizettek. Fotó: Pixabay

Összességében tehát az látszik, hogy kevesebb termékért többet vagy sokkal többet kellett fizetni. Azaz méretes rés van a kiskereskedelmi ollóban. A teljes kiskereskedelmi forgalom - az üzemanyag-eladásokkal együtt - 14 992 milliárd forintot tett ki, ami 9 százalékkal haladja meg 2022 azonos időszakáét. A forgalom volumene pedig 9 százalékkal csökkent. Tehát az egyik oldalon plusz 9 százalék, a másikon mínusz 9 százalék. Ez igencsak beszédes adat. 

Szintén jól látható a vásárlási kedv csökkenése és a kiskereskedelmi szektor halvány eredménye az úgynevezett hosszú távú, 2015 havi átlagához mért adatokból. Idén októberben a kiskereskedelmi forgalom volumene mindössze 24,2 százalékkal haladta meg azt a szintet. Hasonlóan gyenge adatra a járványidőszakot leszámítva 2019 elején volt példa.

Ez egyben azt is jelenti, hogy lényegében négy évvel ezelőtti szinten van a kiskereskedelmi forgalom. A kiskereskedelem, a lakossági vásárlások hiányoztak a gazdaságból is. Az első kilenc hónapra vonatkozó adatok szerint a GDP 1,2 százalékkal csökkent éves összevetésben. A háztartások kiadásai pedig 1,7 százalékponttal húzták vissza a GDP-végeredményt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!