Laptársaink, a Piac és Profit, valamint a Privátbankár.hu diplomatákat, érdekképviseleti szerveket és elemzőket kérdeztek a német-magyar politikai-gazdasági összefonódásokról, valamint arról, hogy milyen hatással lehet erre a német kormányváltás – idén decemberben egy baloldali-Zöld-liberális koalíció vette át a kormányrudat Angela Merkeltől.
Forradalmi változás nem lesz, a gazdasági érdekek továbbra is szem előtt lesznek
– véli Frank Burgdörfer német politológus-közgazdász.
Ugyanakkor az új kormány kevésbé lesz elnéző Orbán Viktorral szemben, és egyértelműbb kritikát fogalmazhat meg a jogállamisági kérdésekben. Egy esetleges kormányváltás jövő tavasszal persze „új perspektívákat” nyitna.
-tette hozzá.
Barbara Lippert, a német Tudomány és Politika Alapítvány (SWP) kutatója szerint Németország eddig visszafogott volt, az új kormány viszont apránként szigoríthat Magyarországgal szemben: először párbeszéddel próbálkozik, később pedig – ha szükségesnek látja – beállhat az uniós szankciók mögé.
Barbara Zollmann, Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) ügyvezető elnökségi tagja nem tart jelentős változástól:
A múltban már bebizonyosodott, hogy a magyarországi vagy németországi kormányváltások nem vezettek a stratégiai beruházási döntések érdemi felülvizsgálatához, hiszen a vállalatok üzleti döntéseiket elsősorban gazdasági és üzleti megfontolások alapján hozzák meg.
Diplomáciai és üzleti források szerint a választóvonal az EU-tagság: amíg tagok vagyunk, nincsen olyan veszély, hogy a német cégek visszafognák vagy elvinnék magyarországi befektetéseiket.
A teljes cikket a Privátbankár.hu-n, valamint a Piac és Profit november-decemberi számában olvashatják.