A pozsonyi kormány konszolidációs csomagról szóló tervezetében felbukkant egy olyan pont is, amely arról árulkodik, hogy Szlovákia lakói egyre közelebb kerülnek a készpénzes fizetés korszakának végéhez. A pozsonyi kormány, amely 2,7 milliárd euró költségvetési megtakarítást vár a megszorításoktól. Egyebek mellett 23 százalékra emelkedik az áfa, valamint jön a vállalkozókra vonatkozó tranzakciós adó.
A konszolidációs csomagról szóló törvénytervezet egyebek mellett tartalmazza a már meglévő elektronikus pénztárgépek használatáról szóló törvény kiegészítését is – idézte a Hospodárske noviny gazdasági lapot a parameter.sk magyar nyelvű szlovákiai hírportál. Ez kötelezné a vállalkozókat, hogy tegyék lehetővé a vásárlóknak a készpénz nélküli, bankkártyás, online fizetési átutalással történő, vagy QR-kódos fizetést is. Ennek elmulasztása esetén a vállalkozók első körben 50 és 330 euró (20–130 ezer forint) közötti pénzbírsággal lesznek sújthatók. A szlovák kormány azt akarja, hogy a készpénz nélküli fizetés lehetősége legkésőbb 2025. július 1-től álljon a vásárlók rendelkezésére. A pénzügyminisztérium szerint a törvénytervezet elfogadásával egyidejűleg olyan intézkedéseket is el kell fogadni, amelyek támogatják az elektronikus pénzáramlást.
„A fizetési terminálok használatához és a készpénz nélküli fizetésekhez kapcsolódó díjak költséget jelentenek a vállalkozóknak, de ennek hosszú távon több az előnye, mint a hátránya. Több vásárlót, illetve nagyobb eladásokat eredményez, ami egyúttal az államnak is előnyösebb” – állítja a Ladislav Kamenický vezette pénzügyi tárca.
A minisztérium szerint a készpénzhasználat gyakran rejtett költségeket is eredményez a vállalkozóknak. Ezek közé tartoznak a bankoknak fizetett illetékek a készpénz átutalása vagy számlára helyezése során. Az illetékesek hangsúlyozzák, hogy a vásárlók készpénzhasználati jogát ez a javaslat nem érinti, továbbra is lehetőség lesz készpénzzel fizetni.
Magyarország úszik a készpénzben, ami elég drága mulatság
A szlovákiai lépések párhizamba vonahatóak a magyarországi helyzettel is, hiszen a készpénzállomány itt is bővülést mutat.
A laptársunk, a PIac és Profit cikke szerint idén júliusban 8575,8 milliárd forintra rgott a készpénzállomány, amely már bőven meghaladja a tavalyi dinamikus áremelkedés előtt látott szintet. Ennek azonban igen jelentős „ára” van a Bankmonitor számításai alapján az elmúlt egy évben tartott készpénzállomány mintegy 344 milliárd forintot veszített az értékéből, ezt tekinthetjük a készpénztartás költségének is., ami fejenként 35 928 forintos kiadás jelent.
Ami a mási oldalt illeti, a szlovákiaihoz hasonló célokal összhangban Magyarországon már évek óta kötelező biztosítani a kereskedőknek a készpénzmentes fizetést, például bankterminállal. Szeptemberben pedig elindult a Magyar Nemzeti Bank azonnali fizetési rendszeréhez kapcsolódó qvik, amely a QR-kódós fizetést teszi lehetővé.
Magyarországon ugyanis még mindig óriási a készpénzállomány, ráadásul fokoztosan bővül. Ennek több oka is van a jegybank szeptemberben publikált elemzése szerint, egyebek mellett a gazdasági bizonytalanságnak, valamint a pénzügyi szolgáltatások érzékelt költsége, azaz magas ára is hozzájárul a méretes készpénzállományhoz.