A múlt évben a készpénzállomány növekedése megállt. Ahogy a Buksza korábban beszámolt, 119 milliárd forint "eltűnt" a pénztárcákból, párnacihákból, betészámlákról. Ebben szerepet játszott, hogy a reálbérzuhanás eredményeként csökkenő fogyasztás hatására mérséklődött a készpénz iránti kereslet. Emellett a kedvezőtlen tavalyi gazdasági könyezet miatt sok háztartás hozzányúlt a tartalékban lévő készpénzéhez és elköltötte.
Az idén a reálbérek visszakerültek a pozitív tartományba, a fogyasztásban is javulás látható, bár távolról sincs rendben. Mindenesetre a készpénzállomány bővülést mutatott az idei első negyedévben. Ez azonban nem jó hír, mert a készpénzállomány növekedése, fenntartása drága mulatság a gazdaságnak, közvetve mindenkinek.
Aki tartósan kisebb-nagyobb összegget tart készpénzben vagy alacsony kamatozású betétben, az jó eséllyel az infláció miatt reálértéken veszteséget könyvelhet el. Ezért érdemesebb olyan megtakarítási eszközöket választani, amelyek magasabb kamatot, hozamot nyújtanak.