3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt harminc évben nem nagyon ment az uniós előírásnak megfelelő 90 napra elegendő szint alá az olajtartalék, de idén augusztusban a kormány az üzemanyaghiány megelőzése érdekében nagyon nagy mennyiségű gázolajat szabadított fel.

Az idei évben volt a legnagyobb csökkenés a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) biztonsági kőolaj- és kőolajtermék-készleteiben – mondta el a hvg.hu érdeklődésére az MSZKSZ.

A kormány által augusztus elején felszabadított 184 millió liter gázolaj kirívóan nagy mennyiségnek tűnt, és a látszat nem csalt. A készletekhez korábban csak nagyon ritkán – az elmúlt 30 évben csupán öt alkalommal kellett hozzányúlni, ebből idén háromszor – és sohasem olyan szinten, mint most.

A kormány által augusztus elején felszabadított 184 millió liter gázolaj kirívóan nagy mennyiség. Fotó: Mol
A kormány által augusztus elején felszabadított 184 millió liter gázolaj kirívóan nagy mennyiség. Fotó: Mol

Az orosz-ukrán háború kitörésekor az IEA rendelt el kollektív készletfelszabadítást az ellátási bizonytalanságokra hivatkozva, míg a következő felszabadításra az OMV schwechati finomítójában történt baleset miatt került sor. A kormány 18 millió liter motorbenzin és 29 millió liter gázolaj felszabadításával sietett az osztrák vállalat segítségére, így tudta az OMV több-kevesebb sikerrel továbbra is üzemanyaggal ellátni a magyarországi kútjait. Az igazán nagy felszabadítás augusztus elején jött, a 184 millió liter gázolaj képében, melyet a kormány azért tett elérhetővé, hogy a százhalombattai finomító tervezett leállása alatt is legyen elég üzemanyag az országban – írja a hvg. Ez utóbbiból már a hét elején majdnem a teljes mennyiséget, 168,4 millió litert ténylegesen át is adtak a vásárló tagcégeknek.

Az MSZKSZ a lapnak elmondta, hogy a stratégiai készletek augusztus 15-i állása 74 napnyi fogyasztásnak felel meg. Július végén még 84 napra elég készletünk volt, tehát a nagy felszabadítás miatt kereken 10 napnyival csökkent a biztonsági tartalék mennyisége.

De már a június-július változás is nagy volt, akkor 90 napnyiról indult a készletszint, vagyis másfél hónap leforgása alatt összesen 16 napnyival csökkent a biztonsági tartalék mennyisége. Ehhez valóban csak a 2019-es eset fogható, akkor az áprilisi, 96 napnyi készlet egy hónappal később 81 napnyira esett le, és ott is maradt szeptemberig, amikor elkezdődött a visszatöltés.

Idén februárban még 100 volt a készletnapok száma, aztán jött a folyamatos csökkenés, előbb a háború, majd az osztrák és a magyar olajfinomító helyzete miatt. Március végétől június végéig 97, 94, 92, majd 90 napra volt elég a készletünk. Ez csökkent tehát még tovább, már sokkal nagyobb léptékekben.

A készletfelszabadításról szóló rendeletek visszapótlási kötelezettséget is előírnak. Az OMV Hungáriának az idei év végéig kell visszaszolgáltatnia a kölcsönnaftát, az augusztusban felszabadított készletet pedig 2023. április 1-jéig kell visszaadnia annak a 9 MSZKSZ-tagvállalatnak, mely élt a lehetőséggel, és vásárolt belőle. A visszapótláshoz a szövetség a versenyeztetési eljárásának megfelelően pályázatot fog hirdetni a tagok körében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!