3p

Közzétette az Európai Unió statisztikai hivatala az októberi inflációs statisztikákat, az összehasonlítás enyhén szólva nem a magyaroknak kedvez.

Ahogy azt korábbi cikkünkben mi is megírtuk, az Európai Unió éves inflációja 2022 októberében 11,5 százalék volt, szemben a szeptemberi 10,9 százalékkal, egy évvel korábban pedig ez az arány 4,4 százalék volt. A harmonizált árindex esetében összességében Magyarországra nézve 21,9 százalékot jelentett az Eurostat, de vajon mi a helyzet az élelmiszerárak esetében?

Élelmiszer, te drága

A kifejezetten csak az élelmiszerek inflációjára vonatkozó statisztika első helyei hónapok óta nem változtak érdemben, és így volt ez októberben is, a hónapban továbbra is Magyarországon emelkedtek a leginkább az élelmiszerárak. A 45,2 százalékos harmonizált élelmiszerinfláció (a statisztika kifejezetten csak az élelmiszerekre vonatkozik, az alkoholmentes italokat nem  tartalmazza) az egész Unióban a legmagasabb, a magyar adatot Litvánia és Lettország követi 33,3 illetve 30,5 százalékos inflációval.

Magyarország szempontjából azonban a regionális összehasonlítás mindig érdekesebb – ahogy azonban az grafikonunkon is látszik, a közelében sincs a hazainak egyetlen regionális ország inflációja sem: a magyarországihoz legközelebb álló áremelkedést Szlovákiában mértek, ott 26,8 százalék volt a drágulás, ennél a miénk több mint másfélszer magasabb. A legjobb helyzetben Románia van, hiszen az itteni 21,8 százalékos élelmiszerinfláció eltörpül a hazai szinthez képest.

Elszállt a kenyér ára. Fotó: Depositphotos
Elszállt a kenyér ára. Fotó: Depositphotos

Ahol igazán nagyon a különbségek

A mondás úgy tartja, hogy kenyeret és cirkuszt kell biztosítani a népnek: nos, a cirkuszjegyek árának alakulásáról nem tudunk nyilatkozni, az azonban nem is kérdés, hogy a magyarok kenyerének drágulási íve egészen sokkoló mértékben emelkedik.

A 82,8 százalékos kenyérdrágulás több mint kétszerese a bármilyen uniós országban mértnek, a V4-es országok közül Csehország jár a legközelebb a hazai áremelkedéshez, azonban az itt mért 35,4 százalék is jelentősen elmarad a magyar drágulástól. Ami azonban a magyar fogyasztók számára különösen fájdalmas lehet az az, hogy miközben itthon szárnyal a kenyér ára, a Romániában mért drágulás csupán a hazai kevesebb mint harmada, 26,9 százalék.

Ez csak rosszabb lesz?

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy Európa-szerte állnak a műtrágyagyárak, ennek következtében jövő tavasszal több százezer tonnányi hiány alakulhat ki nitrogén műtrágyából, ami nélkül viszont lehetetlen szántóföldeken jövedelmezően növényt termeszteni. Farkas Dénes, a Hírös Agrária Kft. műtrágya üzletágának vezetője szerint hiába csökken a gáz ára a tőzsdén, az üzemeket nem merik biztonsággal újraindítani az egész térségben. Mint fogalmazott, ennek a hatását a lakosság akár jövő augusztusban a saját bőrén érezheti majd, hiszen ha az ellátási problémák továbbgyűrűznek, akkor addigra kétezer forintra rúghat a kenyér kilónkénti ára. További részletek:

Mindez, valamint a már rendelkezésre álló, tényleg meglepő áremelkedést mutató statisztikák mellett laptársunk, a Privátbankár.hu Árkosár felmérésének legújabb epizódja is arra utal, hogy lesz min szívnia a fogát a magyar fogyasztóknak. Kollégáink november első napjaiban a boltokban járva ugyanis azt tapasztalták, hogy közel 147 százalékkal drágább a kenyér most, mint egy évvel korábban. Ezt figyelembe véve pedig csak tippelni merünk arra, hogy hányszor nagyobb kenyérdrágulással szembesülnek majd a magyar vásárlók a következő hónapokban, mint román társaik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!