Sávos András, a DUIHK elnöke a kamara legfrissebb konjunktúrafelmérésének bemutatóján elmondta: viharos időket élünk a világpolitikában, de ugyanez igaz gazdasági viszonylatban Németországra és Magyarországra is. Manapság a korábbiakhoz képest még több kihívással kell szembenézni – kihívások egész sora árnyalja a német (és a magyar) vállalatok hangulatát.
Mint fogalmazott, rövid idő alatt sok előre nem látható sokkhatás érte társadalmunkat és gazdaságunkat: ide sorolta a Covid-válságot, az inflációt, valamint az ukrán és a közel-keleti krízist. Emellett megemlítette a klímaválságot és az ehhez kapcsolódó energiaügyi fordulatot is.
Szerinte nem fogunk hamar visszatérni a Covid-előtti időszakhoz, ezért a cégeknek más válaszokat kell találniuk a kihívásokra. Az itteni, magyar és német kkv-k pedig még nehezebb helyzetben vannak, mint a nagy cégek.
A felmérésből, amelyben több mint 200 magyarországi német cég vett részt, kiderült, hogy a német befektetők "nem túl optimisták" a hazai gazdasági kilátásokat illetően. Sok olyan üzenet is kiolvasható belőle, amire a gazdaságpolitikának oda kell figyelnie, figyelmeztetett.
A felmérés eredménye szerint az üzleti várakozások, a beruházási és a foglalkoztatási tervek sok éves mélypontra estek, mondta Sávos András.
Kiemelte, hogy tervezhető keretfeltételekre lenne szükség, amiket nehezítenek a globális bizonytalanságok. Ezért manapság szinte lehetetlen előre egy éves büdzsét tervezni.
Részletes tudósítást az eseményről laptársunk, a Privátbankár oldalán olvashatnak: A magyar kormánynak is üzentek a hazai német cégek.