Elfelejthetjük a 8 órás munkaköröket?
Természetesen a kérdés költői, nem kell végleg elbúcsúznunk a hagyományos, teljes munkaidős munkaköröktől. Viszont komolyan érdemes fontolóra venni a cégünkön belül a felelősségi köröket: mi az, ami ki- vagy átszervezhető? A napi 8 órás, kötött helyszínű munkavégzés egyre ritkábban érdeke a vállalkozásoknak és a dolgozóknak egyaránt. Vannak olyan feladatok, ahol nélkülözhetetlen, de egyre kevésbé tekinthető alapvetőnek.
Home office lehetőség mint juttatás
A munkavállalói elégedettség és a fluktuáció kéz a kézben jár, így a heti 1-2 nap home office lehetőség egyre gyakrabban kerül elő az álláshirdetésekben - mondta el Szetlák Tamás, az Atlasz Csoport igazgatója. Egy kis rugalmasságot igényel a munkaszervezés szemszögéből, de a dolgozó sokszorosan fogja meghálálni, ha nem kell szabadságot kivennie egy szerelő fogadásához vagy nem marad hétvégére a nagymosás. Egyre több cégnél látható az a tendencia is, hogy már eleve kevesebb munkaállomást terveznek, kalkulálva az otthonról dolgozó munkatársakkal.
A két rész több, mint egy egész
A részmunkaidős kollégák munkaideje ugyanúgy kiteszi a napi 8 órát, mégis rugalmasabban kombinálhatóak. Akár az is egyeztethető, hogy egy héten 15, míg a következő héten 25 órát dolgozzon a munkatárs, így jobban a folyamatokhoz igazíthatjuk a munkaerőt.
Továbbá két részmunkaidős dolgozó kisebb eséllyel mond fel, megy szabadságra, betegszik meg egyszerre - mint egy fő, teljes munkaidős alkalmazott. Ennek okán nagyobb biztonsággal, jobb kiszámíthatósággal dolgozhat a cég.
A teljesítmény miatt sem kell aggódni, hiszen a különféle kutatások és a tapasztalatok is azt támasztják alá, hogy napi 5-6 órát vagyunk képesek koncentráltan dolgozni. Egy napi 4 órában foglalkoztatott kolléga emiatt valószínűleg hatékonyabb lesz és kevesebb szünettel fogja megszakítani a munkaidejét.
Az alkalmazottakon túl
Vitathatatlan, hogy minden cégnél szükség van egy fix alkalmazottakból álló bázisra. De érdemes megvizsgálni, hogy a termelés, szolgáltatás évenként ismétlődő intenzívebb időszakait és az egyedi feladatokat velük vagy kiegészítő megoldásokkal oldjuk-e meg.
A legegyszerűbb megoldás, ha a projektfeladatokkal egy külső alvállalkozót bízunk meg, aki a kivitelezés teljes folyamatáért felel. Pénzügyileg egyszerű a felállás, elszámolható számlát kapunk és teljes felelősséget vállal a munkájáért a megbízott cég. Mégis, vannak olyan feladatok, amelyek rendszeresek vagy nem szeretnénk házon kívül végeztetni őket.
Diákmunka és nyugdíjas munka
Ilyen esetekre tökéletes a diákmunka vagy a nyugdíjas munkavállalók segítsége. A foglalkoztatásuk rendkívül kedvező feltételekkel történik, hiszen a bérük után csak a személyi jövedelemadót szükséges megfizetni és a szövetkezet költségszámlát küld a teljes díjról. Mindkét esetben a szövetkezet végzi a leszerződést, bejelentést, adminisztrációt, bérszámfejtést, de akár még a beosztás elkészítését is - jelentősen tehermentesítve a saját HR munkatársainkat.
A nyugdíjasok jellemzően részmunkaidőben vállalnak kisegítő feladatokat, míg a diákok egész évben, az egyetemi tanulmányaik mellett. A fiatalok heti 20-40 órás, nettó 1000 forint órabér feletti pozíciókat keresnek és akár szakmai feladatokkal is megbízhatóak, az egyetemi tanulmányaikkal összhangban.
Míg egy alkalmazott toborozása, betanítása, próbaideje hónapokat vesz el, addig a nyugdíjas vagy diák munkaerő akár egy héten belül munkába állhat, hiszen már szerződött szövetkezeti tagok. Az Atlasz Iskolaszövetkezetnél bevezették az elektronikus szerződést a diákok számára, így akár a jelentkezés napján megkezdhetik a munkát a cégnél, hiszen távolról is lebonyolítható az adminisztráció.
Cégként egyszerűen meghatározható, hogy mely napokra hány fő segítségét kérjük - a köztes időszakban pedig nincsenek adóterhek, bérköltségek, szabadságok vagy betegszabadságok. Az alkalmi, rugalmas kisegítésekkel tehermentesíthetők a főszezonban a kollégák, valamint a szabadságolások időszaka is jobban áthidalható.
Rugalmas juttatási csomag a motivációért
Ha hosszú távon szeretnénk egy állandó csapattal dolgozni, akkor ma már megúszhatatlan feladat, hogy külön mérjük és vizsgáljuk a munkavállalói-elégedettséget. Fehérgalléros munkák esetén sok esetben a pénz nem a leghatékonyabb motivátor: a home office, az extra képzések, a nyelvoktatás vagy egy céges esemény hatásosabb lehet. Emiatt érdemes az egyénre szabott motivációs terv bevezetését is megfontolni, ahol a munkatársakhoz igazítva alakíthatjuk ki a juttatásokat.
Univerzális recept természetesen nincs: de érdemes a különféle motiváló juttatásokkal kísérletezni a teljesítményértékeléssel párhuzamosan, hogy kialakíthassuk a cégünknek megfelelő rugalmas csomagot.
Bár első olvasásra némelyik opció túl nagy ugrásnak tűnhet, megfontolandó a kipróbálásuk a stabilabb működés érdekében. Te milyen eszközökkel dolgozol a céged kiszámítható működésén?