3p

Ruszin-Szendi Romuluszt április végén váltotta le a miniszter a honvéd vezérkar éléről, június végén pedig a honvédségtől is távozott. 

Sokáig úgy volt, hogy az altábornagy diplomataként folytatja, és az ankarai magyar nagykövetség vezetését bízzák rá, végül „más döntés született".

Napra pontosan két hónappal azután, hogy április 26-án Ruszin-Szendi Romuluszt felmentették a honvéd vezérkar éléről, június 26-án az altábornagyot a honvédségtől is eltávolították, ezzel a hadsereg egykori legfiatalabb parancsnokának csaknem három évtizedes katonai pályája ért véget – tudta meg a hvg.hu.

Orbán Viktor és Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök az önkéntes katonák októberi eskütételén 2022-ben. Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Orbán Viktor és Ruszin-Szendi Romulusz vezérkari főnök az önkéntes katonák októberi eskütételén 2022-ben. Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Ruszin-Szendi Romulusz májusban volt 50 éves, vagyis 45 elmúlt és az előírt 25 helyett már 28 év szolgálati ideje volt, így tökéletesen megfelelt a januári kormányrendelet előírásainak, amelyre hivatkozva az elmúlt fél évben már több száz másik tisztet, főtisztet kirúgtak a honvédségtől.

Vagyis az egykori vezérkari főnök, akiről nem tudni, hogy az elmúlt hónapokban milyen beosztásban volt, vélhetően a tömeges kirúgásokat lehetővé tevő „fiatalítás” áldozata lett. A portál cikke hozzáteszi: Azé a Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter ötletére levezényelt folyamaté, amelyhez ő vezérkari főnökként az arcát adta. Sokak szerint

a honvédségen belül zajló példátlan leépítés nem más, mint egyfajta politikai tisztogatás, amelyben egyébként Ruszin-Szendi több „saját embere” is elvérzett – végül most ő maga is.

A hvg.hu forrásai szerint Ruszin-Szendi Romulusz sorsa valójában már hónapokkal korábban, az év eleje táján eldőlt, vagyis már akkor sokan számítottak arra, hogy előbb-utóbb távozik, a kérdés csak az volt, mikor. Ennek megfelelően az elmúlt fél évben már tudta azt is tervezni, mihez kezd majd.

Ruszin-Szendi diplomáciai kiküldetéséről – október elején meg is hallgathatta volna a külügyi bizottság – most úgy tűnik, mégsem így alakul a jövője.

Pedig kezdetben úgy volt, hogy Washingtonban kap majd fontos megbízatást, de erről le kellett tennie, ami információink szerint nem volt független a vezérkari főnöki poszton őt váltó utódja, Böröndi Gábor altábornagy érkezésétől. Ruszin-Szendi Romulusz „B” terve ezután is külföldi munkavégzésre, diplomáciai karrierre irányult. Május környékén úgy állt a helyzet, hogy egy afrikai ország magyar nagykövetségén láthat el diplomataként külszolgálatot, ám azóta ez is lekerült a napirendről. Ezután a

a hvg.hu értesülései szerint komolyan felmerült, hogy Ruszin-Szendi Romuluszt Törökországba küldik, és az ankarai magyar külképviselet élére nevezik ki nagykövetnek.

De ez sem történt meg, ugyanis valóban folytak egyeztetések Ruszin-Szendi diplomáciai kiküldetéséről – október elején meg is hallgathatta volna a külügyi bizottság – most úgy tűnik, mégsem így alakul a jövője, mert állítólag „más döntés született."

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!