"Tudom, hogy számos vezetővel beszélt. A döntés az övé... Nem hallottam tőle eddig kivételről" - közölte a miniszter az ABC televíziónak adott interjújában. Donald Trump csütörtökön jelentette be, hogy 25 százalékos vámot akar kivetni az importált acélra és 10 százalékosat az alumíniumra, hogy védje a hazai termelőket. A bejelentés éles bírálatot váltott ki az Egyesült Államok kereskedelmi partnereiből. Az Európai Unió válaszlépéseket helyezett kilátásba. "Hibás az a nézet, hogy a vám miatt rengeteg munkahely megsemmisül, és nőnek az árak" - mondta Ross, akit az elnök mozgósított a tervei megvédésére a sajtóban Peter Navarro kereskedelmi főtanácsadóval együtt.
Gary Cohn nemzetgazdasági főtanácsadó és Steven Mnuchin pénzügyminiszter viszont hónapok óta próbálja lebeszélni Trumpot az agresszív vámtarifák bevezetéséről, de az elnök nem fogadta meg a tanácsukat - mondta a brit hírügynökségnek egy név nélkül nyilatkozó washingtoni kormányzati illetékes.Az Egyesült Államokban 140 ezren dolgoznak a megvédeni kívánt acélgyártásban, míg az acélt vásárló iparágakban 6,5 millióan - jegyzi meg a hírügynökség, és olyan közgazdászokat idéz, akik szerint ha a fogyasztóknak többet kell fizetniük a gépkocsikért és a vállalatoknak a nehézgépekért, az kárt okozhat az amerikai gazdaságnak. Az amerikai gazdasági miniszter ezzel szemben azt állítja, hogy a vám bevezetése mindössze fél százalékkal emeli meg a gépkocsik árát.
A britek is tiltakoznak
A brit kormány "mélységes aggodalmának" adott hangot vasárnap Theresa May az amerikai elnök által az acél- és alumíniumimportra kilátásba helyezett 25, illetve 10 százalékos büntetővámok miatt. A brit miniszterelnök a Downing Street tájékoztatása szerint telefonon tárgyalt az ügyről Donald Trumppal, akinek kijelentette: a globális többletkapacitások megoldásának egyetlen lehetséges módja a többoldalú fellépés, mivel ez szolgálja az összes érintett ország érdekeit.
A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője szerint May és Trump tárgyalt a szíriai válságról, és egyetértettek abban, hogy a szíriai főváros Kelet-Gúta nevű - a szír kormányerők által ostromlott - peremkerületében humanitárius katasztrófahelyzet alakult ki.
A brit kormányfő és az amerikai elnök közösen vallott véleménye szerint "ezért a szívfacsaró emberi szenvedésért" óriási felelősség terheli a szíriai rezsimet és fő támogatóját, Oroszországot. A Downing Street tájékoztatása szerint a brit kormányfő és az amerikai elnök egyetértett abban is, hogy Oroszországnak "és másoknak, akiknek szintén befolyásuk van a szíriai rezsimre", haladéktalanul cselekedniük kell az erőszak megállítása és a polgári lakosság védelme érdekében.