4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy most közzétett ENSZ jelentés szerint a járvány után nem csak az iparban használt alapanyagok iránt ugrott meg a kereslet, de a kokain iránt is. A drogtermelők erre reagáltak, soha nem termeltek még ennyi kábítószert.

Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának jelentése szerint a kokaintermelés a valaha mért legmagasabb szinten van, a kereslet a járvány után újra fellendült, és új csempészcsatornák alakultak ki. Az ENSZ „Globális jelentés a kokainról 2023” című kiadványa szerint az elmúlt két évben Nyugat- és Közép-Afrikában a több milliárd dollár értékű iparág új csempészközpontjai alakult ki. Elsőre talán meglepő, hogy ebben a szektorban is dübörög az innováció, ám a jelentés szerint a termesztés és a drog előállítása során is számos fejlesztést alkalmaznak, és ezek is hozzájárultak a kínálat fellendüléséhez. Ezeknek is köszönhetően 2021 és 2022 között 35 százalékkal több kokain került a piacra, ez a mennyiség egyébként történelmi rekordszintet jelent.

"A Covid-19 világjárvány visszaesést hozott a kábítószerpiacokon is. Mivel a nemzetközi utazásokat súlyosan korlátozták, a termelők nehezen tudták piacra juttatni a terméküket. Az éjszakai klubok és bárok bezártak, miután a hatóságok így remélték megfékezni a vírus terjedését, ez pedig a kereslet visszaesésével járt.

Egyre több kábítószert állítanak elő az ENSZ szerint. Fotó: Pixabay
Egyre több kábítószert állítanak elő az ENSZ szerint. Fotó: Pixabay

"A legfrissebb adatok azonban azt mutatják, hogy ez a visszaesés kevéssé befolyásolta a hosszabb távú tendenciákat. A kokain globális kínálata rekordszintű" - áll a jelentésben. 2020-ban csaknem 2000 tonna kokaint állítottak elő, ami annak köszönhető, hogy a gyártás drámai fellendülést ért. A fejlődés egyébként több évre nyúlik vissza, hiszen a folyamat 2014-ben kezdődött, amikor a piacra kerülő teljes mennyiség kevesebb mint fele volt a mai szintnek - áll a jelentésben.

A kokacserjék termesztése 2013 és 2017 között megduplázódott, majd 2021-ben ismét meredeken emelkedett – állítják az ENSZ szakértői. Eközben a kokalevelek feldolgozása is hatékonyabb lett, így a kábítószerként megjelenő kokain-hidroklorid mennyisége jelentősen növekedett.

Mint a jelentésből kiderül, a kokain előállításához a betakarított kokaleveleket benzinben és más vegyi anyagokban, például éterben, kénsavban, ammóniában kell áztatni, hogy a kokain-hidroklorid kivonása lehetővé váljon. A benzint és az oldószereket ezután lecsapolják, és a kokainalapanyag pasztává szilárdul, amelyet addig főznek, amíg a folyadék és az egyéb vegyi anyagok el nem párolognak, és így kokain-hidrokloridot tartalmazó "téglákat" állítanak elő. Ezeket a téglákat csomagolják, és további vegyi anyagokkal, például sósavval, ammóniával és káliumsóval együtt értékesítik és feldolgozzák, hogy kokainport állítsanak elő.

Tragikus tény, hogy a bűnüldöző szervek folyamatos erőfeszítései ellenére, amelyek a kokainfogyasztás visszaszorítására irányulnak, a kábítószer iránti globális kereslet csak nőtt. Ennek hátterében részben a népesség növekedése, részben maga a szer terjedése is szerepet játszik.

A másik oldalon azt is kiemeli a jelentés, hogy a bűnüldözők felderítése is eredményesebb, hiszen az elfogott drogcsempészek és dealerek száma emelkedik. Ráadásul az ENSZ szerint ezek valójában nagyobb ütemben nőnek, mint a termelés.

A jelentés szerint a legnagyobb piacnak továbbra is Észak-Amerika számít, a globális kereslet 30 százaléka koncentrálódik itt. A második helyen Közép- és Dél-Amerika, valamint a Karib-térség áll, ahol a kokainfogyasztók 24 százaléka él. A harmadik helyen Nyugat- és Közép-Európa áll 21 százalékkal, a negyedik pedig az afrikai kontinens a globális fogyasztás 9 százalékával. Mint ismertették, a kokainfogyasztás növekedésére vonatkozó adatok jelentős része a szennyvízadatok elemzésével készül.

A kokacserjék termesztése továbbra is három országra koncentrálódik: Kolumbiában, az összmennyiség 61 százalékával, Peruban 26 százalékkal és Bolíviában 13 százalékkal. A kokain lefoglalásai a dél- és közép-amerikai, valamint a karibi régióban a legmagasabbak, a hatóságok globálisan az elfogott szállítmány 72 százalékát kapcsolták itt le, ezt követi Nyugat- és Közép-Európa 15 százalékkal és Észak-Amerika 12 százalékkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!