3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ez látszik a KSH most közölt kiskereskedelmi adataiból.

A tavaly áprilisi, viszonylag alacsony báziskoz képest most áprilisban 15,8 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma, különösen az üzemanyagok terén volt kiugró növekedés, 37,3 százalékos. Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1373 milliárd forintot ért el - jelentette a KSH.

Sokan ámultak el áprilisban is, hogy milyen árak vannak a boltokban. Forrás: Depositphotos
Sokan ámultak el áprilisban is, hogy milyen árak vannak a boltokban. Forrás: Depositphotos

Érdekes kettősség figyelhető meg a számokban. Az ágazat általános forgalmának erősödése egyrészt a választás előtti hetekben kiöntött milliárdok elköltésével, másrészt a gyorsuló inflációval magyarázható. Ezzel összefüggésben az lesz majd sokatmondó, ha kiderül, hogy mekkora volumen mellett érte el ezt a csaknem 16 százalékos bővülést a kiskereskedelem. Vagyis megtudhatjuk, több árut vagy ugyanannyit, netán kevesebbet, de drágábban vásároltak a lakosok.

Az élelmiszerboltoknál a forgalomnövekedés csak 7,1 százalékos volt év/év alapon, ezen belül a csoport 76 százalékát adó vegyes üzleteké 6,8 százalékos, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 8 százalékos.

Az üzemanyagforgalom közel 40 százalékos bővülése mögött egyrészt az állhat, hogy tavaly ilyenkor még bőven benne voltunk a Covidban, a home office-ban is, sokkal kevesebbet mozdultak ki az emberek. A belső szállítási teljesítmény a bizonytalan céges megrendelések miatt még lanyha volt, a turizmus szinte leállt, mindez alacsony bázist eredményezett. Az idei áprilist viszont az is megdobta az üzemanyagoknál, hogy élénkült a belföldi turizmus és a tavasszal egyébként is meglóduló járműforgalmat a benzinárstop is segítette.  

Ugyancsak a kiszórt Orbán-forintok jelenhettek meg most áprilisban a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, ami 15,4 százalékkal nőtt 2021 azonos időszakához képest. Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeli-üzletekben kilőtt és 67, a használtcikk-üzletekben szintén magas, 51, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 29, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben és a bútor-, műszakicikk-üzletekben 14-14, az iparcikk-jellegű vegyes üzletekben 11 százalékkal növekedett.

Mivel a lakosság érzékelhetően kezdett ismét megjelenni a fizikai üzletekben, a kiskereskedelmi forgalomból 8,1 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 4,2 százalékkal csökkent. Természetesen továbbra is sokan és sokat vásárolnak online, ez a kisebb visszaesés a járvány idején kimutatott magas bázishoz képest értelmezendő.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

2022. január-áprilisban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva, a teljes kiskereskedelmi forgalom volumene 11,8 százalékkal emelkedett. Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemé 2,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 16,4, az üzemanyag-kiskereskedelemé 30 százalékkal nőtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!