A Magyar Nemzeti Bank 2014-ben kezdte meg bankjegycsere programját, most pedig utolsó lépéséhez érkezett. A sort az 500 forintos címlet cseréje zárja.
2014-ben a 10 ezressel kezdődött a sor, egy évvel később a 20 ezres következett, majd tavaly a 2 és 5 ezer forintos bankjegyek következtek, emlékeztetett az 500 forintos bemutató sajtótájékoztatóján Gerhardt Ferenc, a jegybank alelnöke. A sorban az utolsó előtti az ezer forintos volt, most pedig a sor az 500-assal zárul. Az alelnök kiemelte, hogy a csere legfőbb mozgatórugója a készpénzek biztonságosabbá tétele volt.
Az új ötszázas:
Az MNB tájékoztatása szerint az új bankjegy kibocsátása ezúttal is két lépcsőben történik. Először a kibocsátási rendelet kihirdetésével 2018. július 4-től törvényes fizetőeszközzé válik a megújított 500 forintos bankjegy, majd ezt követően kezdődik meg a készpénzforgalom kiemelt szereplőinek felkészítése az új 500 forintosok forgalomba kerülésére.
A következő hónapok legfontosabb feladata az MNB szerint a bankjegyelfogadó és feldolgozó gépek, automaták alkalmassá tétele az új bankjegy kezelésére.
A felkészülési időszak lezárását követően, a kibocsátás második lépéseként 2019. február 1-től fizethetünk majd a megújított 500 forintos címlettel.
A jelenlegi az újnál halványabb színű 500-asokat 2019. október 31-ig használhatjuk vásárlásaink során, ezt követően az MNB bevonja ezeket a pénzeket, azt követően már csak a megújított 500 forintossal lehet majd fizetni.
Ugyanakkor az MNB felhívta a figyelmet arra, hogy a bevonást követően a posta és a bankok 3 évig elfogadják, míg a jegybank 20 évig díjmentesen átváltja a régi címleteket.
Az új pénznél jelentős a biztonsági elemek száma, amely gépek és segédeszközök nélkül is érzékelhető. Hasonlóan a korábbi 500-ashoz továbbra is Rákóczi lesz a címleten, a korábbihoz képest viszont lesz egy hologramos vágtázó ló. Egy címletspecifikus biztonsági csík is került bele. UV lámpa alatt pedig további számos biztonsági elem van, amelyek UV-A és UV-C fényben is láthatóak.
A pénzek bevonása kapcsán Pataki Tibor, az MNB Készpénzlogisztikai igazgatóságának vezetője azt jelezte, hogy várhatóan a 10 ezer forintos lesz, amit utoljára kivonnak, előreláthatólag 2019 második felében. A vezető újságírói kérdésre elmondta, a 10 ezer forintos esetében készletoptimalizációs okok állnak a lassabb kivonás hátterében. A kibocsátáskor ugyanis még nagyon nagy mennyiségben álltak rendelkezésre készletek, amit nem szerettek volna megsemmisíteni.
Pataki Tibor kiemelte, hogy a bankjegycsere abból a szempontból is sikeres, hogy nagyon alacsony a bankjegyhamisítás. A legtöbb esetben nagyon gyenge próbálkozásokkal találkoznak, általában színes fénymásolóval készítenek a hamisítványokat.
A bankjegycsere költsége kapcsán Pataki Tibor a többletköltségről adott tájékoztatást, ez a teljes bankjegycsere esetében 4 milliárd forintot tesz ki.
Gerhardt Ferenc azt mondta, hogy a pénzérmék kapcsán hiába ér egyre kevesebbet a fizetésekhez az 5 forintos, annak kivonását nem tervezik.