Folyamatos jövedelemcsökkenés, nadrágszíjhúzás, romló életszínvonal mellett fog zajlani a lakosság nagy részének az élete valószínűleg nemcsak idén hanem még jövőre is – idézi a 24.hu Oszkó Péter, volt pénzügyminisztert, aki az ATV Egyenes beszéd című műsorában a jelenlegi gazdasági helyzetről.
Aggasztó a reálbéradat
Az OECD adatai alapján az első negyedévre kimutatott 15,6 százalékos reálbércsökkenésről megállapította, hogy a 3 százalék körüli világátlagtól nagyon messze van. Ugyan nem meglepő az év eleji, 25 százalékos inflációs környezetben, ugyanakkor csak nagyon komoly fogyasztáscsökkentéssel egyensúlyozható ki ekkora jövedelemcsökkenés a lakosság nagyobb része számára.
Hiszen Magyarországon nincs olyan középosztály, amelyik úgy élte eddig az életét, hogy a havi jövedelme egy részét félre tudta tenni, inkább az a jellemző, hogy a családok a havi jövedelmüket felélik és egyik hónapról a másikra élnek – magyarázta, miért sokkoló az adat.
Oszkó szerint a költségvetés valóban kivérzett állapotban van, ahol kétszámjegyű az adósságra fizetendő kamat, a költségvetésnek annyiba kerül csak ennek a finanszírozása, hogy nem marad másra pénz, ez a kamatszint gyakorlatilag kiüríti a költségvetést, ezer milliárdos pluszterheket jelent, önmagában az adósságfinanszírozás. A 2024-es költségvetéssel összefüggésben beszélt a jegybank idén várható 2000 milliárd forint vesztesége is. Arra a kérdésre, hogy 2024-ben miből lesz erre pénz, Oszkó közölte: úgy érti a kormány szándékát, hogy el akarja húzni a veszteségrendezést és reménykedik abban, hogy a jegybank majd visszatermeli ezt a veszteséget. A jegybank a gyengülő forinton tud a legkönnyebben pénzt keresni.