Sulyok Tamás hivatalosan csak március 5-től válik Magyarország köztársasági elnökévé, így hétfőn csupán megválasztott államfőként mondott beszédet.
Beszéde kezdetén Sulyok kijelentette, hogy miután az Alkotmánybíróság elnökeként kapta a jelölést, és így jelenleg megválasztott államfőként és az Ab-elnökeként áll az Országgyűlés előtt, meghatározza és behatárolja lehetőségeit. Kijelentette, nem tartja sem elegánsnak, sem helyesnek azt, hogy politikai beszéddel nyilvánuljon meg.
Azután, hogy megköszönte családjának támogatását, áttért a jogi keretekre. A Telex cikke szerint Sulyok itt arról beszélt, alapvetően és elsősorban közjogi és alkotmányjogi problémákat tud érzékelni abból a rendszerből, amit a politika szóval szoktak leírni. Kijelentette, Aaz alkotmánybírósági vitakultúrát szereti, ahol a vita szigorúan magázódva folyik, kiküszöbölve mindenfajta személyeskedést.
Ígéretet tett arra, hogy az alkotmányos alapjogok és értékek méltányos kiegyenlítésén fog dolgozni köztársasági elnökként, és hangsúlyozta a bizalom fontosságát is, mivel szerint az „előítéletektől mentes, kölcsönös bizalom a nemzeti egység alapja”.
Európai magyarság
Sulyok Tamás szerint őt minden Magyarországhoz, magyarságához köti, és „a magyarság európaiság nélkül nem értelmezhető, a Szent Korona is csak európai kontextusban nyeri el értelmét. (…) Aki magyar, az európai is” – idézte a Telex. Hangsúlyozta, olyan Európát szeretne, ahol az értékek sokat jelentenek.
A szuverenitás kérdéskörére áttérve kijelentette, a nemzeti szuverenitást pedig az alkotmányok szemszögén keresztül tudja megközelíteni. Hangsúlyozta azon véleményét, miszerint Magyarország nem szuverenitást, hanem hatáskört ruház át az Európai Unióra. Hozzátette, nincs egységes európai nemzet, csak tagállami nemzetek vannak szerinte.
Kegyelmi ügyek
A kegyelmi ügyekre és a kitüntetésekre kitérve a megválasztott köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy itt a legszélesebb körű transzparenciát fogja preferálni – ezen kijelentését nehéz nem úgy értelmezni, hogy kevesebb kegyelmet ad majd, mint elődje, Novák Katalin, és ezekről nyíltan kommunikálnak majd.