2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár százmilliárdos nagyságrend is lehet a megszorítások és a növekvő energiaárak miatt a megyei jogú városok vesztesége. A Megyei Jogú Városok Szövetségének fideszes elnöke sem vitatja a hiányt.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a huszonhárom megyei jogú város pontosan mekkora hiánnyal számol a 2022-es esztendőre, de szinte bizonyos, hogy együttesen több tíz milliárd forinttal lesz szűkebb lesz a kasszájuk, mint 2021-ben volt. A Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) ugyan megpróbálta pontosan összesíteni ezt a hiányt, de a települések nem azonos szempontrendszer alapján számolták ki a veszteségeket, így konkrét számokat egyelőre nem tud mondani - nyilatkozta a Népszavának Szita Károly elnök. 

Ma tárgyal a Pénzügyminisztrériumban. Fotó: Facebook
Ma tárgyal a Pénzügyminisztrériumban. Fotó: Facebook

 

Kaposvár fideszes polgármestere arról is beszélt, tény, hogy a megszokott iparűzési bevételeik feléhez ebben az évben sem jutnak hozzá, mert a kis és közepes vállalkozások ilyen jellegű befizetéseit a korábbi 2 százalék helyett továbbra is 1 százalékban maximalizálta az állam. Véleménye szerint ennek van előnye is, hiszen ezek a cégek a könnyítések miatt meg tudták tartani a munkahelyeket, de elismerte, hogy az önkormányzatoknál ez az elvonás jelentős bevételkiesést okozott.

Ugyanakkor ebben az évben jelentősen nőnek az energiaárak, és ki kell gazdálkodniuk a garantált bérminimum és a minimálbér megemelkedett összegének járulékait is, ami szintén megterheli az önkormányzatok költségvetését.

Szita Károly ma találkozik Banai Péterrel a Pénzügyminisztérium illetékes államtitkárával, és legalább három területen pozitív választ remélnek a kéréseikre. Ezek egyike az iparűzési adóbevételek csökkenése, ahol már tavaly is kompenzálta az állam az önkormányzatokat, igaz eltérő mértékben.

A másik terület, ahol Szita Károly bízik a tárgyalások sikerében az a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatti önkormányzati terhek, a harmadik pedig az energia áremelkedése miatt megnövekedett kiadások csökkentése lehet. Az iparűzési adóbevételek csökkentése egyébként leginkább a helyi tömegközlekedésre van hatással, mert azt egy két évvel ezelőtti kormánydöntés értelmében ebből kellene finanszírozni.

A lap megkérdezett jó néhány megyei jogú várost a kieső bevételeikről, de jellemzően csak a baloldali vezetésű önkormányzatok reagáltak. 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!