Nincs kapcsolat az Azovsztal védőivel
Az Ukrajnát támadó orosz erők szerdán benyomultak a Donyeck megye déli részén fekvő Mariupolban lévő Azovsztal acélipari üzem területére, ahol a föld alatti óvóhelyeken ukrán katonák és civilek tartózkodnak nagy számban, akiket még nem sikerült kimenekíteni - jelentette az Ukrajinszka Pravda hírportál saját forrásokra hivatkozva. A beszámoló szerint az orosz csapatok második napja ostromolják a gyárkomplexumot, és szerdán sikerült benyomulniuk a területre. Jelenleg súlyos harcok dúlnak az Azovsztal területén, az ottani ukrán katonákkal megszakadt a kapcsolat.
Ünnepségre készülhetnek az oroszok Mariupolban
Az ukrán hírszerzés információi szerint az orosz elnöki adminisztráció egy képviselője kifejezetten azért érkezett a kikötővárosba, hogy előkészítse az itt tartandó ünnepségeket. Május 9. az oroszok egyik legnagyobb ünnepe, ekkor emlékeznek meg a Szovjetunió náci Németország ellen aratott győzelméről.
Az ukrán honvédség vádja szerint Oroszország parádét tervez Mariupolban, zajlik az utcák megtisztítása, mivel a propagandagépezet azt tervezi, hogy hálás, „felszabadított” ukránokat mutogatnak majd az orosz tévékben.
Nem lesz hadüzenet május 9-én az oroszok szerint
A Kreml elutasította azokat a találgatásokat, amelyek szerint Vlagyimir Putyin azt tervezi, hogy május 9-én, amikor Oroszország megemlékezik a Szovjetunió náci Németország ellen aratott győzelméről, hivatalosan is hadat üzen Ukrajnának és nemzeti mozgósítást rendel el. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője badarságnak nevezte ezeket a spekulációkat.
Amerika nyitott a további szankciókra
Joe Biden amerikai elnök újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a G7-ek találkozóján beszélni fog a tagországok vezetőivel a további szankciókról. Kiemelte, az Egyesült Államok mindig nyitott további büntetőintézkedések bevezetésére.
A csehek is halasztást kérnek az olajembargó ügyében
Magyarország és Szlovákia már reggel haladékot kapott az orosz olajimport beszüntetése kapcsán – a két tagállamnak az európai szankciós terv szerint 2023 végéig kell leállítania azt.
Hasonló haladékot kérnek a csehek is, erről Petr Fiala miniszterelnök számolt be. Mint mondta, Csehország kész támogatni az orosz kőolaj behozatalának a betiltását az Európai Unióba, ha ennek végrehajtásában megfelelő halasztást kap. Fiala szerint Csehországnak két, esetleg három év halasztásra van szüksége, amíg megnövelnék azon vezetékek kapacitását, amelyeken keresztül máshonnan érkezne a kőolaj az országba.
Az orosz egyház fejét is szankcionálná az EU
Az egyelőre még javaslati státuszban járó hatodik körös uniós szankciók befagyasztanák Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház fejének vagyonát – tudta meg a Politico. A 75 éves Kirill pátriárka Vlagyimir Putyin igen lelkes támogatója.
(A hírösszefoglaló elkészítéséhez a Guardian, valamint laptársunk, a Privátbankár.hu híreit használtuk.)