A Szabad Európa értesülései szerint Magyarország igényt tart ugyan az úgynevezett helyreállítási és stressztűrő eszközből (RRF) számára elkülönített kölcsönre, azonban annak nem teljes összegére. A magyar kormány ugyanis a lap szerint
arról tájékoztatta előzetesen az Európai Bizottságot, hogy a papíron rendelkezésére álló 9,8 milliárd eurós kölcsönből legfeljebb 6,6 milliárdot kíván lehívni.
A kormány év elején még arra hatalmazta fel az uniós pénzek ügyében tárgyalásokat folytató Navracsics Tibor területfejlesztési miniszert, hogy a teljes magyar kölcsönkeret lehívásáról kezdjen egyeztetéseket Brüsszellel.
"Bár a kölcsön konkrét felhasználásáról a helyreállítási tervvel összhangban a tagállamok dönthetnek, a bizottság arra ösztönzi a kormányokat, hogy az RRF mellé kiegészítésként létrehozott REPowerEU program keretében az energetikai átállást (alapjában véve az orosz energiafüggőségről való leválást) szolgáló beruházásokra fordítsák a kölcsön jelentős részét. Így Magyarország akár a teljes kölcsönkeretet is energetikai és tiszta energiával kapcsolatos beruházásokra költhetné. A REPowerEU keretéből hazánk hétszázmillió eurót kap vissza nem térítendő támogatásként, amelyet tehát meg lehetne fejelni a kölcsönnel" - foglalja össze a Szabad Európa az RRF-kölcsönnel kapcsolatos tudnivalókat.
Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke és Paolo Gentiloni gazdasági és pénzügyi biztos hét elején az Európai Parlament gazdasági szakbizottsága előtti beszámolójából derült ki, hogy Magyarország mellett még kilenc tagállam (Belgium, Horvátország, Csehország, Görögország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Portugália és Spanyolország) jelezte, hogy igényt tart a helyreállítási keret kölcsönrészére, de a teljes, 225 milliárdos keretösszegnél jóval kevesebb, összesen 147 milliárd euró a lehívni kívánt összeg.
Magyarország esetében persze nem csak azon múlik, hogy mennyi pénzhez juthat az ország, hogy a kormány mennyit szeretne a keretből lehívni, hiszen az uniós források jelentős részének kifizetését befagyasztotta Brüsszel. A magyar helyreállítási tervet ugyan elfogadta az Unió, de az ennek keretében járó 5,8 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatás folyósítását 27, a magyar kormány álta teljesítendő "szupermérföldkő" eléréséhez kötötte.