A múlt heti Kormányinfón kiderült, hogy több miniszter sem ért egyet a Pénzügyminisztérium gazdasági kilátásaival, ebből pedig azt a következtetést szűrtük le, hogy a kormány módosíthat a makropályán. Ez azért fontos, mert az eredeti határidő szerint tegnap kellett volna benyújtani a parlamenthez a 2021-es költségvetés tervezetét.
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi Kormányinfón közölte lapunk kérdésére, hogy május 19-én kerülhet a parlament elé a büdzséről szóló javaslat. Az inforádiónak azt mondta, hogy a dokumentumról június végén dönthetnek a képviselők.
A miniszter által megszabott határidőben azonban nem került fel a parlament honlapjára a dokumentum.
Ebben a cikkünkben már körbejártuk, hogy miért akadozhat a javaslat előkészítése, és hogy gondok lehetnek a jövő évi költségvetés tervezésével. Gulyás Gergely adott támpontot ehhez a következtetéshez a múltkori tájékoztatóján, amikor elárulta, hogy vita van a kormányon belül a GDP alakulását illetően. Mint kiderült, többen is inkább a Magyar Nemzeti Bank előrejelzését tekintik mérvadónak - a jegybank 2-3 százalékos növekedést sem tart kizártnak idén - mintsem a Pénzügyminisztérium 3 százalékos, de negatív előjelű prognózisát. Holott a kormány a PM számait tekinti hivatalosnak.
A tájékoztatón elhangzott félmondatból nyilvánvalóvá vált, hogy ha a számítások alapjául szolgáló GDP-ben nincs egyetértés a kormányon belül, akkor az arra építő büdzséről sem lehet ugyanaz a véleményük a minisztereknek.
Ezt az álláspontunkat erősítette meg tegnap a Pénzügyminisztérium - no nem hivatalosan, hanem azzal, hogy a Gulyás Gergely által megadott határidőre mégsem nyújtották be a 2021-es évről szóló törvényjavaslatot a parlamentnek tegnap.
Kormányzati forrásaink azonban megerősítették hogy tényleg csúszásban van a költségvetés előkészítése, azt egy héttel később, jövő kedden fogadhatja el a kormány.
Ami azt sugallja, hogy valóban át kellett írni néhány alapszámot a tervezetben. A tervezettnél későbbi parlamenti benyújtás nem jelenti azt feltétlenül, hogy tarthatatlanná válik a javaslat június végi elfogadása, mindenesetre rávilágít arra, hogy jelen helyzetben a ködszurkáláshoz hasonló pontossággal lehet megmondani, mi lesz 2021-ben.