Nemcsak a közbeszerzési értékhatár alatti szerződéseknél, hanem az ennél jelentősebb kontraktusoknál is fellelhetők furcsaságok a Diákhitel Központ (DHK) azon idejéből, amikor Magyar Péter még Varga Judit férjeként vezette az intézményt. Az Átlátszó ugyanis megszerezte a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (Kehi) azt a jelentését, mely azt mondja ki, hogy
a megrendelt kutatások, elemzések és tanulmányok díjazása pedig több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással.
A dokumentum megállapítja azt is, hogy néha triviális, az interneten számos helyen ingyenesen elérhető megállapításokra jutottak, illetve olyan cégeket kértek fel ajánlattételre, amelyek teljesítési képessége eleve kétséges volt.
A Szabad Európa korábban Hadházy Ákos oknyomozásai után már több érdekességet is bemutatott, ezeket ebben a cikkben szedtük össze:
Az Átlátszó azonban a Kehi jelentése alapján a korábbi cikkben bemutatott First Voice Kft.-n és Mestint Kft.-n túl kiemeli a Hyperteam Kft.-t, a PlanB Magyarország Kft.-t és a Think&Thank Management Kft.-t is. Megállapítják, a First Voice és a Think&Thank székhelye megegyezik, és ügyvezetőjükön keresztül személyi összefonódást is feltárnak. Hozzáteszik, a Think&Thank Kft. többségi tulajdonosa a Kondorkó POD Kft.-nek, amelynek ügyvezetője Trentin Balázs. Trentin pedig annak a Troia Media Kft.-nek a tulajdonosa, melyről a fenti cikkben is szó esett. A PlanB Kft.-ről a portál azt jegyzi meg, kommunikációs tanácsokat adott Varga Juditnak, de más személyi összefonódásokat is feltár.
A lap szerint az alábbi problémák voltak a szerződésekkel:
- A First Voice Kft. 12,1 millió forintos, kérdőíves kutatásról szóló megbízással párhuzamosan, egy olyan fordítóirodát is felkértek ajánlattételre, amely nem is tett ajánlatot, mivel vélhetően nem is tudta volna elvégezni a feladatot.
- A Hyperteam Kft.-vel szemben két olyan cég indulhatott, amelyeknek még honlapjuk sem volt, nem adtak le beszámolót, vagy csak pár millió forintos bevételt értek el, az egyik azóta felszámolás alá került. Így a ők nyerték el a folyamatmodellezési szerződést 7,4 millió forintért.
- A PlanB Kft. mellett egy olyan cég indult 3 alkalommal is, amely 2002-ben adott le utoljára beszámolót, életjeleket nem mutatott, és azóta meg is szűnt. A PlanB emellett borsos árakon dolgozott: egy 40 oldalas tanulmányt a Z-generációról 4 millió forintért készített el, egy másik esetben pedig 4,4 milliót kért egy 18 diából álló előadásért. Emellett egy faültetéssel kapcsolatos projektet is 14,8 millióért végzett el nagyjából 500 ezer forint helyett.
- A First Voice diákhitelezéssel kapcsolatos kutatása, valamint a Mestint Kft. közvélemény-kutatása 2-2 millió forintból megoldható lett volna, ők azonban 14,5, illetve 12,4 milliót számlázhattak ki.
- A Think&Thank Kft. megbízására is megjegyzést tesz a jelentés: Facebook-posztokon és egyéb kevésbé erőforrás-igényes feladatokon túl sok alig végzett valami munkát a cég 14,7 millió forintért.
Magyar Péter vs. Gulyás Gergely
A DHK-t akkor vezető Magyar Péter korábban így fogalmazott:
„az egész eljárásra, ahogy a későbbi KEHI vizsgálatra is azért került sor, hogy a válásunk során nyomást gyakoroljanak rám, esetlegesen lemondjak a gyerekeim felügyeleti jogáról”.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter viszont egy Kormányinfón azt mondta, a Kehi-vizsgálat az éves munkaterv alapján végzett, tervszerű eljárás volt.
Gulyás állítására Magyar azt reagálta, hogy rendkívüli, be nem jelentett vizsgálat volt, és „egy ilyen vizsgálatról csak két ember dönthetett”. A Kehi a Miniszterelnöki Kabinetiroda, azaz Rogán Antal irányítása alá tartozik.
Magyar Péter a Partizánnak adott interjújában azt állította, a DHK vezetőjeként felülről jelezték neki, hogy a szerződéseket alá kell írnia.