3p

Több furcsaság is felmerül azokkal a szerződésekkel kapcsolatban, amiket Magyar Péter vezetése idején kötött a Diákhitel Központ. Vajon tényleg felülről szóltak a ma már ellenzéki vezetőként tevékenykedő férfinak, hogy azokat alá kell írnia?

Több olyan céget is talált a Szabad Európa, amelyik az utóbbi években csak a Diákhitel Központtól (DHK) kapott jelentősebb megbízást. A portál a legérdekesebbnek a Troia Média Kft.-t hozta fel, melynek tulajdonosa, Trentin Balázs ma már a Magyar Péter korábbi DHK-vezető Tisza Pártjának támogatója. A kft. a DHK-val a diákhitel „valószínűsíthető hatása a nemzetgazdaságra”, valamint egy előrejelzés a „hallgatói hiteltermékek várható gazdasági hatásairól” tartalmú tanulmányok elkészítésére szerződött 2021 végén 13,34 millió forint összegben.

A Magyar Péter vezette DHK-tól származott az AC Humán Kft. bevétele szinte teljes egészében 2020 végén, mikor a cég 14,7 millió forintos szerződést kötött „vezetői és munkatársi kompetenciamodell” kidolgozására, illetve workshopok tartására.

A Varius Consulting Kft. 2019 őszén szerződött le a DHK-val „A Diákhitel Központ Zrt. hitelnyújtási tevékenységnek, mint alaptevékenységnek az újra gondolása (sic!) egy üzletfejlesztési stratégia és akcióterv tanulmány keretein belül” témájában, ezért a kft. csaknem 46,8 millió forintot számlázott ki az állami cégnek.

Az állami megbízásokkal alaposan kitömött Alapjogokért Központ kutatási igazgatójának, Bozsonyi Károlynak cégével a Mestint Kft.-vel is Magyar Péter írta alá a DHK szerződését. A 2020 végén kelt dokumentum szerint Bozsonyi cége azt vizsgálta, hogy a Covid milyen hatással volt a középiskolások és egyetemisták élethelyzetére.

A szerződéseken a Diákhitel Központ akkori vezetőjeként Magyar Péter neve szerepel
A szerződéseken a Diákhitel Központ akkori vezetőjeként Magyar Péter neve szerepel
Fotó: Facebook / Magyar Péter

Ugyancsak érdekes a DHK-nak a First Voice Kft.-vel kötött két szerződése. Az egyiket 2020 végén kötötték reprezentatív kutatás elvégzésére a szak-, és felnőttképzésben érdekeltek körében egy új képzési hitellel kapcsolatban 12 millió forintért. A Szabad Európa kiemeli, a szerződést 2020. december 2-án írta alá Magyar Péter és a First Voice egyik vezetője, de a megállapodás második fejezete szerint erre a napra a cégnek már össze kellett állítania a kérdőívet és leegyeztetni a DHK vezetőivel. A másik megállapodást egy évvel később, 2021 végén kötötték egy tanulmányra 13,9 millió forintért, ami azt elemzi, hogy az elmúlt húsz évben „jelentett-e segítséget a Diákhitel a magyar egyetemi hallgatók számára”, illetve „hogyan változott a hitelt felvevők munkaerőpiaci helyzete a hitel hatására”. Itt a lap azt húzza alá, hogy a kontraktus december 3-án jött létre, ehhez képest december 6-ig már el kellett végezni az adatfelvételt és december 10-ig leadni a tanulmány vázlatát. 2021. december 3-a péntek volt, így a First Voice-nak a következő szombat-vasárnap kellett elvégeznie az ezerfős felmérést.

Emlékezetes, Magyar Péter nem sokkal színre lépése után interjút adott a Partizánnak, ahol azt mondta, a DHK vezetőjeként állítása szerint felülről jelezték neki, hogy a szerződéseket alá kell írnia.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!