5p

Augusztusra ismét meglódult az Mfor Nyugdíjas Árkosár értéke, így az éves áremelkedést jelző Mfor Nyugdíjas Árkosár-index is jelentősen nőtt. Az időskori juttatások között a kormányzati kegyként emlegetett tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítése sem segít azon, hogy az élelmiszerek négy év alatt 65,5 százalékkal drágultak.

Május óta folyamatosan emelkedik az Mfor Nyugdíjas Árkosár értéke, az idős honfitársaink által jellemzően vásárolt termékek ára 2024 augusztusára összességében 29 085 forintra emelkedett. Ennél magasabb értéket utoljára tavaly júniusban mértünk (29 136 forint), az idén májusi, rövid távú minimumnak számító 26 828 forinthoz képest a mostani összeg 2257 forinttal, 8,4 százalékkal magasabb.

A júliusinál 652 forinttal magasabb érték 2,3 százalékos árnövekedést takar. Az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index értéke, azaz a tavaly augusztushoz mért drágulás pedig meglepetésünkre 2 százalékot mutatott ki, azaz egy év alatt az árkosárban szereplő termékek 583 forinttal drágultak.

A nem várt mértékű áremelkedés miatt már augusztusra elég erősen pozitív tartományba került az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index, azt ugyanis a tavaly szeptembertől idén májusig tartó árstabilitásból, azaz a folyamatosan 27-28 ezer forint közötti árkosárértékből történt kitörés nagyon felfelé húzta. És miután tavaly augusztusról szeptemberre az árkosár összege nagyot esett, a mostani, havi szinten 600-800 forintos emelkedés az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index értékét az ősz első hónapjára akár 9-10 százalékra is felnyomhatja.

Meglendült az élelmiszerek drágulása, és ennek a nyugdíjasok isszák meg a levét
Meglendült az élelmiszerek drágulása, és ennek a nyugdíjasok isszák meg a levét
Fotó: Pixabay

A teljes fogyasztói kosárra vonatkozó Privátbankár Árkosár-felmérés laptársunk, a szintén a Klasszis Média által megjelentetett a Privátbankár oldalán ide kattintva olvasható. >>

Módszertan

 

Az ugyancsak a Klasszis Média által megjelentetett laptársunk, a Privátbankár immár 17 éve elvégzett Árkosár-felmérésére támaszkodva állítottuk össze az Mfor Nyugdíjas Árkosarát, mely azt hivatott bemutatni, hogy mennyibe kerül egy nyugdíjas havi bevásárlása. Egy aktív, valamint egy nyugdíjaskorú fogyasztói kosara ugyanis eltér egymástól, bizonyos termékeket nagyobb, míg másokat egyáltalán nem, vagy kisebb mennyiségben vásárolnak idős honfitársaink.

 

A termékek meghatározásához a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) életszínvonal statisztikáját hívtuk segítségül, mely egyik táblája mennyiségek szerint tartalmazza, hogy miből mennyit vásárol egy nyugdíjas háztartás egy évben, ezt pedig elosztottuk a hónapok számával. Ez alapján állítottuk össze a 21 termékből álló nyugdíjas kosarunkat, melyben a legnagyobb mennyiségben vásárolt alapvető élelmiszerek szerepelnek. Ehhez súlyozva társítottuk a három nagy hipermarket árait laptársunk adatbázisából. Így nemcsak arra kapunk választ, hogy idős honfitársaink melyik hipermarketben mennyiért tudják beszerezni az élelmiszereket, de ennek átlagát véve az is kiderül, mennyit kell fizetniük egy havi nagybevásárlásért.

 

Nyugdíjas Árkosarunkat egészen 2020 januárjáig visszamenőlegesen is kiszámoltuk, ez lehetőséget ad arra, hogy egy, a mindennapokban érzékelhető árindexet számoljunk.

Elfogyott a tizenharmadik havi nyugdíj

Mint említettük, az árak az elmúlt három hónap alatt több mint 8 százalékkal nőttek, nyugdíjemelésre azonban ezen időszak alatt nem került sor, igaz, nincs is rá a kormányzatnak törvényi kötelezettsége.

Tizenkét hónapot vizsgálva azt látjuk, hogy a 2,3 százalékos árkosárérték-emelkedéssel szemben 9,3 százalékkal gyarapodtak az időskori juttatások.

2022 augusztusa óta, vagyis két év alatt (itt már figyelembe véve a 2022. július 12-én érkezett 3,9 százalékos nyugdíj-kiegészítést is) a nyugdíjak 36,5 százalékkal nőttek, míg a nyugdíjasok által jellemzően vásárolt termékek ára 13,31 százalékkal ment fel.

Ha hároméves időtávot vizsgálunk, akkor azt tapasztaljuk, hogy a termékek átlagosan 50,9 százalékkal drágultak, míg a nyugdíjak 54,1 százalékkal lettek magasabbak. A tizenharmadik havi nyugdíj nélkül azonban a nyugdíjemelkedés mértéke csak 45 százalékot tett volna ki.

Az elmúlt négy évet tekintve 2020 augusztusához képest a három nagy hipermarketláncnál a nyugdíjasok árkosarában szereplő termékek 65,5 százalékkal lettek drágábbak. Ezzel szemben az időskori juttatások csupán 63,9 százalékkal nőttek, míg ha a hatalmas kormányzati kegyként emlegetett tizenharmadik havi juttatást figyelmen kívül hagyjuk, akkor a nyugdíjemelkedés mértéke csupán 51,1 százalék lett volna.

Vagyis most már az is kijelenthető, hogy hosszú távon a nyugdíjak emelkedése még a tizenharmadik havi juttatás visszaépítésével együtt sem éri el az élelmiszerek árának növekedését.

Az áremelkedés felzabálta a tizenharmadik havi nyugdíjat is
Az áremelkedés felzabálta a tizenharmadik havi nyugdíjat is
Fotó: Pixabay

Ismét felhívjuk a figyelmet, hogy az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés csak a hipermarketláncokban megvásárolható élelmiszertermékek árát vizsgálja, azaz nem alkalmas általánosságban a nyugdíjak reálértékének megállapítására.

Elszállt az alma, a sajt, a liszt és a májas ára is

Egy hónap alatt mindössze két terméknél mértünk jelentősebb, azaz tíz százalékot meghaladó árcsökkenést. Júliushoz képest a krumpli 23,9, a margarin pedig 14,6 százalékkal lett olcsóbb. Tíz százaléknál nagyobb drágulást viszont hat termék esetében tapasztaltunk:

  • banán: 53,7 százalék,
  • sajt: 34,5 százalék,
  • liszt: 26,2 százalék,
  • májas: 20,8 százalék,
  • alma: 14,3 százalék,
  • párizsi: 11,3 százalék.

Éves összevetésben hasonlóan nagy a szórás: négy terméknél az árcsökkenés, hat termék esetében pedig a drágulás mértéke haladta meg a tíz százalékot.

Jelentősen csökkent az ára:

  • krumpli: 28,8 százalék,
  • margarin: 16,6 százalék,
  • tejföl: 15,4 százalék,
  • száraztészta: 14,2 százalék.

Tíz százaléknál nagyobb mértékben nőtt az ára:

  • alma: 61,6 százalék,
  • narancslé: 53,1 százalék,
  • sajt: 51,7 százalék,
  • liszt: 38,3 százalék,
  • ásványvíz: 22,3 százalék,
  • májas: 10,9 százalék.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!