Összesen több mint 30 millió munkavállaló fordult bértámogatásért az államhoz a koronavírus elleni védekezés jegyében elrendelt korlátozások káros gazdasági hatásai miatt, derül ki a Financial Times cikkéből. A brit gazdasági lap Európa öt legnagyobb gazdaságának - Németország, Franciaország, Egyesült Királyság, Olaszország és Spanyolország - adatait összesítette.
A dolgozók ötöde érintett
Ez a szám a teljes munkaerő-állomány ötöde, ráadásul gyorsan növekszik.
A bértámogatási rendszer keretében a cégek ideiglenesen kényszerszabadságra küldhetik dolgozóikat vagy csökkenthetik munkaidejüket, miközben az állam átvállalja bérük egy részét.
Ennek köszönhetően a remények szerint a vállalatok a gazdasági leállás ellenére sem bocsátják el őket, azaz nem kerülnek hirtelen emberek milliói az utcára.
A támogatás összesen több mint 100 milliárd euróba kerül majd az öt országnak, tehát ez az egyik legdrágább eleme a vírus elleni védekezés okozta társadalmi-gazdasági károk mérséklésére összeállított mentőcsomagnak.
A félelmek szerint azonban néhány államban – Spanyolország, Egyesült Királyság – ez a támogatási forma nem lesz elég tartós, ezért később meg fog ugrani a munkanélküliség.
Ráadásul a mostani gazdasági visszaesés még a 2008-asnál is mélyebb lehet, így
számos kis cég – boltok, éttermek, hotelek – feltehetően nem tudja majd igénybe venni ezt a lehetőséget, hanem csődbe megy.
A magyar kormány hasonló bértámogatási rendszert vezet be. (További részletek: Mi változik a bértámogatásnál?) Magyarországon márciusban, tehát a járvány berobbanásának hónapjában mintegy 56 ezer fővel emelkedett az állástalanok száma az előző hónaphoz képest.
Az EU múlt héten jelentette be, hogy a jelenlegi csatornákon keresztül 540 milliárd euróval támogatja a tagállamokat június elsejétől, hosszútávon pedig ezermilliárd eurós helyreállítási alapot hoz létre a károk enyhítésére.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.