2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint 30 millió munkavállaló kért állami bértámogatást Európa vezető gazdaságaiban. Félő azonban, hogy számos kis cég csődbe megy, mielőtt a dolgozók igénybe vehetnék ezt a lehetőséget. Eközben 3 millió fölé nőtt a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma globálisan. Nemzetközi összefoglalónk következik.

  Összesen több mint 30 millió munkavállaló fordult bértámogatásért az államhoz a koronavírus elleni védekezés jegyében elrendelt korlátozások káros gazdasági hatásai miatt, derül ki a Financial Times cikkéből. A brit gazdasági lap Európa öt legnagyobb gazdaságának -  Németország, Franciaország,  Egyesült Királyság, Olaszország és Spanyolország - adatait összesítette.

Védőmaszkos járókelő Milánóban 2020. március 16-án. MTI/EPA/ANSA/Andrea Fasani
Védőmaszkos járókelő Milánóban 2020. március 16-án. MTI/EPA/ANSA/Andrea Fasani

A dolgozók ötöde érintett

Ez a szám a teljes munkaerő-állomány ötöde, ráadásul gyorsan növekszik.    

A bértámogatási rendszer keretében a cégek ideiglenesen kényszerszabadságra küldhetik dolgozóikat vagy csökkenthetik munkaidejüket, miközben az állam átvállalja bérük egy részét.

Ennek köszönhetően a remények szerint a vállalatok a gazdasági leállás ellenére sem bocsátják el őket, azaz nem kerülnek hirtelen emberek milliói az utcára.

A támogatás összesen több mint 100 milliárd euróba kerül majd az öt országnak, tehát ez az egyik legdrágább eleme a vírus elleni védekezés okozta társadalmi-gazdasági károk mérséklésére összeállított mentőcsomagnak.

A félelmek szerint azonban néhány államban – Spanyolország, Egyesült Királyság – ez a támogatási forma nem lesz elég tartós, ezért később meg fog ugrani a munkanélküliség.

Ráadásul a mostani gazdasági visszaesés még a 2008-asnál is mélyebb lehet, így

számos kis cég – boltok, éttermek, hotelek – feltehetően nem tudja majd igénybe venni ezt a lehetőséget, hanem csődbe megy.

A magyar kormány hasonló bértámogatási rendszert vezet be. (További részletek: Mi változik a bértámogatásnál?) Magyarországon márciusban, tehát a járvány berobbanásának hónapjában mintegy 56 ezer fővel emelkedett az állástalanok száma az előző hónaphoz képest.

Az EU múlt héten jelentette be, hogy a jelenlegi csatornákon keresztül 540 milliárd euróval támogatja a tagállamokat június elsejétől, hosszútávon pedig ezermilliárd eurós helyreállítási alapot hoz létre a károk enyhítésére.   

További részletek a Privátbankár.hu cikkében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!